از میان پرونده های مهاجرت – لغو ویزای اقامت دایم بعد از دوسال !!

سیستم مهاجرت به استرالیا پایه‌های قانونی بسیار پیچیده و در هم تنیده ای دارد. مثال معروفی وجود دارد که قانون مهاجرت استرالیا بعد از قوانین مالیاتی این کشور، پیچیده‌ترین و حجیم‌ترین بخش حقوقی این کشور است.

اداره مهاجرت استرالیا وظیفه اجرای بی کم و کاست قوانین مهاجرتی را بر عهده دارد و تمامی تصمیات این بخش دولت استرالیا با تفویض اختیار شخص وزیر مهاجرت توسط افیسرهای اداره مهاجرت استرالیا اجرایی می‌گردد.

تصمیماتی که آفیسرهای اداره مهاجرت بر روی پرونده‌های مهاجرتی می‌گیرند اعم از صدور یا لغو ویزا، ‌عموما قابل تجدید نظر خواهی در دادگاه‌های مخصوصی می‌باشد که به صورت تخصصی در مورد پرونده‌های مهاجرتی به اعلام نظر می‌پردازند. در این دادگاه‌ها  درحقیقت بر اساس شکایت فرد متقاضی از وزیر مهاجرت استرالیا، دلایل اداره مهاجرت در اعلام یک حکم بررسی شده و ادله متقاضی نیز با دقت بسیار بالایی بررسی می‌شود و در نهایت حجم دادگاه در تایید یا رد نظر اداره مهاجرت اعلام می‌شود .

نکته بسیار مهم در ارای این دادگاه‌ها به سیستم حقوقی کشور استرالیا بر می‌گردد که بر اساس شیوه Common Law اداره می‌شود . به این معنی که احکام دادگاه‌ها در شرایط مساوی بر روی پرونده‌های یکسان قابل استناد خواهد بود. لذا مطالعه احکام این دادگاه‌ها برای فعالان حوزه حقوقی از جمله وکلای مهاجرت به انها کمک می‌کند که از حقوق موکلین خود به بهترین نحو در مواجهه با اداره مهاجرت دفاع کنند.

بارها پیش آمده که در یک پرونده مهاجرتی و در پاسخ به سوالات افیسرهای اداره مهاجرت، ‌به احکام دادگاه‌ها در گذشته اشاره نموده ام و افیسر را قانع به صدور رای در جهت منافع موکیلنم کرده‌ام.

هر روز سعی می‌کنم مدتی از زمان کاری مفید صبحگاهی خود را به مطالعه پرونده‌ها و تصمیمات دادگاه‌های مهاجرتی اختصاص دهم که در این بین عموماً نکات ریز و کاربردی بسیاری در جهت تامین منافع موکلین خود به دست آورده و یادداشت می‌کنم.

در نظر دارم در حد فرصتی که دارم گاها پرونده‌هایی که ممکن است برای مخاطبان این وبسایت جذاب باشند را به صورت خلاصه شده خدمت شما عرضه کنم که امیدوارم مفید واقع شود.

پرونده ای که امروز برای شما در نظر گرفته ام مربوط به فردی به نام RANKAJ KHURANA ست. ایشان در تاریخ ۴ آگوست سال ۲۰۱۴ ارزیابی مثبتی از انجمن مهندسین استرالیا با عنوان Electrical Engineer  اخذ کرده اند و در تاریخ ۸ دسامبر همانسال جهت اخذ ویزای ساب کلاس ۱۸۹ اقدام نموده اند که در آگوست سال ۲۰۱۵ به اخذ ویزای اقامت دایم ایشان منجر شده است. در اکتبر ۲۰۱۶ انجمن مهندسین نامه ای به اداره مهاجرت استرالیا نوشته و اشاره می‌کند که بر اساس بازنگری که در اسسمنت اولیه ایشان داشته است و به دلیل اثبات کپی بودن CDR ایشان ، تصمیم به لغو اسسمنت ایشان گرفته است.

اداره مهاجرت استرالیا بر اساس شواهد موجود در ابتدای نوامبر ۲۰۱۶ به متقاضی اعلام می‌کند که تصمیم به لغو ویزای ایشان براساس بند ۱۰۹ قانون مهاجرت استرالیا که اشاره به ارایه مدارک غیر واقعی در زمان درخواست ویزا را کند را دارد. پاسخ متقاضی به اداره مهاجرت در زمینه دریافت زمان در جهت جک کردن مشکل با انجمن مهندسین با موافقت اداره مهاجرت مواجه نشده و در انتهای نوامبر ۲۰۱۶ ویزای اقامت دایم با ساب کلاس ۱۸۹ ایشان لغو می‌گردد.

در این مرحله به اعتقاد من، ‌متقاضی با ادوایس صحیحی که از وکیل مهاجرت خود می‌گیرد ابتدا پرونده را در دادگاه تجدید نظر مهاجرتی مطرح می‌کند و سپس با انجمن مهندسین تماس گرفته و درخواست انجام ReAssess بر روی اسسمنت قبلی خود می‌گیرد و با ارایه اپیزودهای جدید موفق به اخذ اسسمنت مثبت قبل از تاریخ دادگاه می‌شود.

دادگاه براساس مستدات ارایه شده توسط متقاضی و وکیل مهاجرتی او، رای به ابطال رای اداره مهاجرت داده و لغو ویزای متقاضی را غیر قانونی اعلام می‌کند.

نکته :

ارایه مدارک کپی و جعلی همیشه می‌تواند باعث لغو ویزای شما شود که حتی اگر در نهایت در دادگاه تجدید نظر به نتیجه مثبتی برسید، متحمل هزینه و استرس زیادی خواهید شد.

دلیل اینکه انحمن مهندسین بررسی مجددی روی پرونده متقاضی انجام داده است یا روال‌های رندوم چک مجدد این سازمان بوده است و یا به دلیل ارایه گزارش از طرف فرد سومی به این سازمان در جهت بررسی اسسمنت متقاضی. همچنین این امکان وجود دارد که سی دی ارهای متقاضی توسط فرد دیگری کپی شده باشد و انجمن مهندسین متوجه این مسله شده و پرونده متقاضی اولیه را نیز بررسی مجدد کرده است.

لذا توجه کنید :

  • چه اطلاعاتی در مورد مراجل پرونده خود و نوع اطلاعات خود در اختیار اطرفیان خود می‌گذارید. دوست مجازی شما در حال حاضر ممکن است در اینده به هر دلیل علاقه ای به شما نداشته باشد.
  • مدارک و مخصوصاً سی دی ار خود را حتی پس از اخذ ویزا به هیچ عنوان در اختیار فرد دیگری قرار ندهید.

جهت مطالعه پرونده به صورت کامل می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید :

http://www.austlii.edu.au/cgi-bin/sinodisp/au/cases/cth/AATA/2017/1031.html?stem=0&synonyms=0&query=Engineers%20Australia

شاد و سربلند باشید

با ارزوی تحققی رویای ویزای شما

دامون آرین

وکیل رسمی مهاجرت به استرالیا و نیوزلند

مطالب مرتبط

2023/25/10

حداقل حقوق در استرالیا؛ عوامل تاثیر گذار بر آن

بسیاری از افراد قصد دارند برای رسیدن به زندگی بهتر از طریق مسیرهای مختلف به کشورهای خارجی مهاجرت کنند. یکی از مقاصدی که وضعیت بسیار مناسبی از تمامی...

ادامه مطلب

2023/24/10

مهاجرت کابینت ساز به استرالیا

مهاجرت کابینت ساز به استرالیا از آن دسته از تخصص‌هایی به حساب می‌آید که بسیار راحت‌تر از رشته مهندسی مانند مکانیک، معماری و امثال آنها است. شاید از...

ادامه مطلب

2023/24/10

بیمه عمر در استرالیا

زمانی که قصد ادامه زندگی در کشوری جدید را دارید، بدون شک می‌دانید که میان برخی از مفاهیم و امور کلی در ایران و مقصد مدنظرتان تفاوت‌هایی وجود...

ادامه مطلب

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*