سرمایه گذاری در استرالیا

سرمایه گذاری در استرالیا

استرالیا کشوری است که از سرمایه گذاری خارجی استقبال می کند. زیرا این امر به رشد اقتصادی این کشور کمک می کند و از این رو حمایت از رشد اقتصادی در نوآوری ، بهبود رفاه و خوشبختی استرالیایی ها را به دنبال خواهد داشت. سرمایه گذاری خارجی مکمل سرمایه داخلی است زیرا بدون سرمایه گذاری خارجی سطح تولید ، اشتغال و درآمد پایین تر خواهد آمد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم مقاله مربوط به ویزای سرمایه گذاری استرالیا را مطالعه کنید.

تعریف سرمایه گذاری خارجی در استرالیا

سرمایه گذاری خارجی زمانی به وقوع می پیوند که شخصی خارج از استرالیا با کسب و کار یا ابزار سرمایه گذاری خود ( مانند صندوق بازنشستگی یا مستمری ) تصمیم به ایجاد کسب و کار جدید در استرالیا یا خرید ملک یا سهام در تجارت متعلق به استرالیا بگیرد.

سرمایه گذاری خارجی بخش دیرینه ای از پیشرفت اقتصادی استرالیا بوده است و همچنان به این کشور ، از طریق تامین سرمایه به منظور فراهم کردن منابع مالی صنایع جدید و تقویت صنایع موجود ، تقویت زیرساخت ها و بهره وری و ایجاد فرصت های شغلی ، منفعت می رساند.

روش های سرمایه گذاری شرکت ­ها یا اتباع خارجی در کشور استرالیا

روش اول : سرمایه گذاری در سبد سهام که به خرید اوراق بهادار (مثل سهام یا اوراق قرضه) و یا معاملات سهام که هیچ اجازه ای به فرد سرمایه گذار جهت کنترل بر عملکرد شرکت ­ها را نمی ­دهد، نمونه ­های متعارف آن شامل خرید ملک، سهام شرکت های استرالیایی یا اوراق قرضه دولتی توسط صندوق های مستمری و بازنشستگی خارجی است.

روش دوم : سرمایه گذاری مستقیم شما در استرالیا است ( FDI ) این حالت زمانی اتفاق می افتد که فرد و یا نهادی که از خارج از استرالیا است یک تجارت و بیزینس جدید در استرالیا تاسیس کند و یا ده درصد یا بیشتر از سهام یک شرکت استرالیایی را به دست بیاورد ، اگر بخواهیم مثالی در این زمینه بازگو کنیم نمونه معمول آن، شامل تأسیس شعب استرالیایی شرکت های چندملیتی یا سرمایه گذاری مشترک بین کشور استرالیا و شرکت های خارجی است.

رویکرد دولت استرالیا نسبت به سرمایه گذاری در استرالیا چگونه است؟

سیاست ­های دولت استرالیا تشویق سرمایه گذاری در این کشور توسط افراد از دیگر کشورها می باشد و از سویی معرفی مزایای فراوان سرمایه گذاری در استرالیا برای متقاضیان ویزای سرمایه گذاری استرالیا است. دولت استرالیا برای آنکه اطمینان حاصل کند از اینکه پیشنهادات سرمایه گذاری خارجی مطابق با منافع ملی استرالیا است یا نه، پیشنهادات سرمایه گذاری خارجی را به ­صورت موردی از طریق هیئت بررسی سرمایه ­گذاری خارجی بررسی می­ کند.

دولت استرالیا از متقاضیان سرمایه گذاری در این کشور به روش های مختلفی حمایت می کند در این این قسمت مواردی از آن را بیان می کنیم:

 • سیاست ها منعطف سرمایه گذاری استرالیا
 • معاهدات بین ­المللی دوجانبه
 • توافق­نامه های تجارت آزاد

دلیل سرمایه گذاری در استرالیا چیست؟

می توان گفت که اصلی ترین دلیل سرمایه گذاری در این کشور مزایای فراوان آن می باشد که در مقایسه با سایر کشورهایی که به دنبال جذب سرمایه گذاری خارجی هستند این مزایا بیشتر به چشم می خورد که در این قسمت به تعدادی از این مزایا اشاره می کنیم :

 • رشد اقتصادی خوب
 • نیروی کار بسیار ماهر
 • موقعیت راهبردی
 • سیستم حقوقی و دولتی قوی
 • زیرساخت ­های مناسب

دلایل تقاضای سرمایه‌گذاری در این کشور

براساس اطلاعاتی که مراکز آماری معتبر دنیا هر ساله منتشر می کنند، استرالیا یکی از ۵ اقتصاد رو به رشد و متنوع دنیا را دارد که همین، یکی از بزرگ‌ترین دلایل برای سرمایه‌گذاری و زندگی در استرالیا محسوب می‌شود. اقتصاد استرالیا به دلیل ارتباط نزدیک با اروپا و آمریکا همیشه در سطح بالایی باقی می‌ماند. علاوه بر این، کشور استرالیا از نظر صادرات انرژی، سومین اقتصاد بزرگ دنیا به‌ شمار می‌رود. اقتصاد این کشور بیشتر وابسته به خدمات و بخش باقی‌مانده در رابطه با منابع طبیعی و غیره است. طی سال‌های ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۲ رشد اقتصادی استرالیا به نسبت دیگر کشورهای توسعه یافته به مراتب بیشتر و با یک سرعت رشد بالا بوده است.

براساس نتایج گزارش‌ها و همچنین قوانین و مقررات خود استرالیا، این کشور یکی از بهترین مقاصد سرمایه‌گذاری است. افراد سرمایه‌گذار دنبال این هستند که با ریسک کمتر و سودآوری بلندمدت این کار را انجام دهند. در استرالیا نزدیک به ۱۸ هزار شرکت خارجی فعالیت می‌کنند و طبق آماری که توسط بانک جهانی منتشر شده است، استرالیا دومین کشور از نظر سادگی مراحل راه‌اندازی یک کسب و کار است.

استرالیا ششمین کشور بزرگ دنیا به‌ شمار می‌رود که شامل قاره اقیانوسیه، جزیره تاسمانی و تعدادی جزایر کوچک دیگر می‌شود. پایتخت آن شهر کانبرا است و استرالیا هیچ مرزی با سایر کشورها ندارد. تمامی اطراف آن را آب‌های اقیانوس آرام، هند و منجمد جنوبی در بر گرفته است. از جمله شهرهای بسیار مهم و بزرگ استرالیا می‌توانیم ملبورن و سیدنی را نام ببریم.

مساحت استرالیا تقریبا ۷,۶۹۲,۰۲۴ متر مربع است. این کشور دو قلمروی اصلی (سرزمین‌های شمالی و قلمرو اصلی استرالیا) دارد. تعداد استان‌های استرالیا به ۶ عدد می‌رسد یعنی:

 • نیو سات ولز
 • ویکتوریا
 • وسترن استرالیا
 • تاسمانی
 • سات استرالیا
 • کوئیزلند

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویزای سرمایه گذاری صفحه مختص به این ویزا را مطالعه کنید.(کلیک کنید)

"*" indicates required fields

برای دریافت مشاوره رایگان و تخصصی فرم زیر را تکمیل کنید.