همراهی با والدین بعد از مهاجرت به استرالیا

تعداد زیادی از متقاضیانی که در سالیان گذشته با آنها در تماس بوده ام در همان اولین جلسات مشاوره از دغدغه های خود در مورد امکان همراهی پدر یا مادر خود در مورد مهاجرت به استرالیا با خانواده صحبت کرده اند. از دوست عزیز که اصرار داشت که در همان ورود اولیه برای مادرش جهت همراهی ویزا دریافت کنم تا دوستانی که در مورد امکان ویزاهای بازنشستگی و سرمایه گذاری و حتی دانشجویی برای پدر یا مادر خود از من سوال پرسیده‌اند.

تصویب نهایی ویزای ساب کلاس ۸۷۰ باعث شد که این مقاله را جهت تشریح گزینه های متفاوت همراهی پدر و مادر برای مهاجرت به استرالیا با خانواده را برای شما نگارش کنم.در صورتیکه قصد کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ویزای والدین استرالیا را دارید به صفحه مربوطه مراجعه فرمایید.

ویزاهای توریستی استرالیا با ساب کلاس ۶۰۰ دارای چند زیر مجموعه هستند که مهمترین آنها Tourism Stream است که یکی از گزینه های مورد نظر آن به عنوان Family Visit عموما جهت دریافت اجازه سفر والدین استفاده می شود. متاسفانه به دلیل سو استفاده هایی که در سالیان گذشته صورت گرفته، دولت استرالیا عموما در زمینه ارائه ویزاهای توریستی به اتباع ایرانی سخت گیری های زیادی دارد.

خوشبختانه کمترین میزان سخت گیری در زمینه ارائه ویزاهای توریستی به والدین افراد مقیم در استرالیا صورت می‌گیرد و در صورتیکه فرزند یا فرزندان فرد متقاضی با ویزاهای قانونی و اقامتی در استرالیا باشند و اقامت خود را از طریق درخواست پناهندگی به دست نیاورده باشند، عموما با حداقل مدارک، ویزاهای توریستی جهت دیدار خانواده به ایشان اعطا می‌شود.

طبق تجربه ، عموما در نوبت اول درخواست ویزایی با مدت زمان تا حداکثر شش ماهه و عمدتا سه ماهه اعطا می شود . بعد از سفر اول و در صورتیکه فرد متقاضی در زمان تعیین شده به کشور مبدا برگردد، در نوبتهای بعدی درخواست ویزاهای با مدت بیشتر و تا سه سال اعطا می شود. البته نقطه ضعف این نوع ویزاهای سه ساله اینست که شرطی بر روی آنها وجود دارد که متقاضی در هر بازه ۱۸ ماهه تنها ۱۲ ماه حق حضور در خاک استرالیا را دارد و عملا امکان حضور طولانی مدت بیش از یکسال برای والدین برقرار نیست.

 

"*" indicates required fields

جهت دریافت مشاوره رایگان و تخصصی فرم زیر را تکمیل کنید.

 

چند گزینه متفاوت درخواست اقامت دائم استرالیا برای والدین وجود دارد که برای همه آنها وجود Balance Of Family Test اجباری است. بدین معنی که فرد متقاضی تنها در صورتی شرایط اخذ اقامت دائم استرالیا را دارد که تعداد فرزندان مقیم استرالیای او مساوی و یا بیش از بقیه کشورهای دنیا باشد.

به جدول زیر دقت فرمایید که چند نمونه را به عنوان مثال ذکر کرده ایم:

 

تعداد کل فرزندانتعداد فرزندان مقیم در استرالیاتعداد فرزندان خارج از استرالیاآیا شرایط اقدام را دارد
کشور ۱کشور ۲کشور ۳
11بله
211بله
312خیر
3111خیر
422بله
41111خیر
4121خیر

در صورتیکه پدر و مادر شما این شرایط را ندارند، نگران نباشید. خوشبختانه تمهیدات جدیدی که در ساب کلاس ۸۷۰ دیده شده است امکان حضور طولانی مدت والدین شما در کنار شما را فراهم می کند.

دو نوع ویزای اقامت دائم والدین در لیست ویزاهای استرالیا وجود دارد. نوع اول ،‌ویزاهای عادی است که هزینه پایینی دارد اما به دلیل اینکه در لیست ویزاهای دارای سهمیه سالانه استرالیاست و هر ساله سهمیه محدودی نسبت به متقاضیان موجود برای آن در نظر گرفته می شود، صف انتظار بسیار طولانی و برای تعداد زیادی از والدین غیر معقول دارد. سهمیه سال گذشته این نوع ویزاها با ساب کلاسهای ۱۰۳ و ۸۰۴ در حدود ۱۵۰۰ نفر بوده است که با در نظر گرفتن صف انتظار بیش از ۵۰ هزار نفره موجود، انتظاری حدودا ۳۰ ساله را به همراه دارند!!

این نوع ویزاها هزینه ای در حد ۶۰۰۰ دلار دارند که در دو مرحله دریافت می‌شود.

اگر به دنبال صف انتظار کوتاه‌تری برای والدین خود جهت اخذ اقامت دائم استرالیا هستید، ویزاهای شاخه Contributory گزینه مناسب تری برای شما هستند. این ویزاها با دو ساب کلاس عمده ۱۴۳ و ۱۷۳ که یکی از آنها اقامت دائم مستقیم و دیگری اقامت دائم در دو مرحله است، مقدار زیادی از هزینه های اقامت والدین شما در استرالیا را بر عهده خود شما می گذارند . هزینه ای که در حال حاضر برای این نوع ویزاها در دو یا سه مرحله دریافت می گردد نزدیک به ۴۸ هزار دلار استرالیاست که این ویزاها را تبدیل به یکی از گرانترین انواع اخذ اقامت استرالیا می‌کنند.

البته توجه کنید که هر کدام از ویزاهای اقامت دائم به دلیل اینکه به والدین شما امکان استفاده از خدمات درمانی رایگان و همچنین در صورت نیاز دریافت Pension را می دهند، بار مالی زیادی بر دولت استرالیا می گذارند. دولت، حتی گزینه هایی  که با هزینه بالا اعطا می شوند هم تحت فشار مخالفان است.

در ابتدای معرفی ویزاهای Contributiry، صف انتظاری در حد یک تا یک و نیم سال داشتند اما به مرور این صف انتظار به دلیل بالا رفتن تعداد متقاضیان،‌ طولانی‌تر شده است که در حال حاضر به نزدیک به چهار سال رسیده است.

و اما خبر داغ این روزها :

از بیش از یکسال گذشته ،‌صحبت از معرفی ویزای جدید بوده که به والدین اجازه اقامت موقت طولانی مدت در استرالیا را میدهد. در ابتدا صحبت از بازه های سه، پنج و ده ساله بود که بعد از کش و قوس‌های فراوان در نهایت در اول مارچ ۲۰۱۹،‌ اداره مهاجرت استرالیا شرایط این نوع ویزا را برای دو بازه سه و پنج ساله معرفی کرد که از ۱۷ آپریل امسال شروع به اعظا خواهد شد.

نکات مهم این نوع ویزا را با صورت تیتر وار برای شما ارائه میکنم:

  • هزینه ویزاهای سه ساله، پنج هزار دلار و هزینه ویزاهای ۵ ساله،‌ ده هزار دلار است.
  • هزینه به صورت دو مرحله ای پرداخت خواهد شد.
  • نیازی نیست که متقاضی Balance Of Family Test  را داشته باشد و تنها کافیست که یکی از فرزندان او اقامت دائم یا شهروندی استرالیا را داشته باشد.
  • این ویزا اجازه کار ندارد.

 

"*" indicates required fields

جهت دریافت مشاوره رایگان و تخصصی فرم زیر را تکمیل کنید.

مطالب مرتبط

2023/25/10

حداقل حقوق در استرالیا؛ عوامل تاثیر گذار بر آن

بسیاری از افراد قصد دارند برای رسیدن به زندگی بهتر از طریق مسیرهای مختلف به کشورهای خارجی مهاجرت کنند. یکی از مقاصدی که وضعیت بسیار مناسبی از تمامی...

ادامه مطلب

2023/24/10

مهاجرت کابینت ساز به استرالیا

مهاجرت کابینت ساز به استرالیا از آن دسته از تخصص‌هایی به حساب می‌آید که بسیار راحت‌تر از رشته مهندسی مانند مکانیک، معماری و امثال آنها است. شاید از...

ادامه مطلب

2023/24/10

بیمه عمر در استرالیا

زمانی که قصد ادامه زندگی در کشوری جدید را دارید، بدون شک می‌دانید که میان برخی از مفاهیم و امور کلی در ایران و مقصد مدنظرتان تفاوت‌هایی وجود...

ادامه مطلب

نظرات 2

نظر دهید

2 دیدگاه دربارهٔ «همراهی با والدین بعد از مهاجرت به استرالیا»

  1. با سلام و عرض ادب
    می خواهم در رابطه با ویزای والدین از کشور استرالیا اقدام کنم .ویزای عدم بالانس تعداد فرزندان در استرالیا .پسرم مقیم استرالیا و ساکن در شهر سیدنی است
    لطفا مرا راهنمائی بفرمائید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*