خانه / مهاجرت به استرالیا / لیست مشاغل استرالیا / رشته مهندسی سازه برای مهاجرت به استرالیا
رشته مهندسی سازه برای مهاجرت به استرالیا 2024

اقتصاد قوی و زیرساخت‌ پیشرفته، استرالیا را به مقصدی جذاب برای متخصصان ماهر از جمله مهندسان سازه تبدیل کرده است. از سوی دیگر، به‌دلیل روند رو به رشد ساخت‌وساز در این کشور،  تقاضای بالایی برای مهندسان سازه  وجود دارد. صنعت ساخت‌وساز حدود ۹ درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) استرالیا را تشکیل می‌دهد و بیش از ۳۶۰ میلیارد دلار برای استرالیا درآمد ایجاد می‌کند.

دولت استرالیا از مهاجرت مهندسان سازه واجد شرایط به استرالیا استقبال می‌کند و شغل مهندسی سازه (کد ANZSCO: 233214) در پردازش نامزدی و درخواست ویزا اولویت بالایی دارد. شغل مهندس سازه در حال حاضر در فهرست مشاغل مهارتی اولویت‌دار مهاجرت (PMSOL) و مهارت‌های استراتژیک میان‌مدت و بلندمدت (MLTSSL) قرار دارد که دسترسی به محدوده گسترده‌ای از برنامه‌های ویزای مهاجرت استرالیا را برای متقاضیان فراهم می‌کند. دولت استرالیا مهندسی سازه را یکی از شغل‌های کلیدی برای بازسازی اقتصاد استرالیا پس از خسارت اقتصادی ناشی از بحران کرونا می‌داند.

در این مقاله از سلکت ویزا شما را در مورد فرآیند مهاجرت به استرالیا راهنمایی می‌کنیم و الزامات و شرایط مهاجرت مهندس سازه به استرالیا را توضیح می‌دهیم.

ویزاهای استرالیا برای مهاجرت مهندسان سازه

در ادامه ویزاهایی را معرفی می‌کنیم که مهندسان سازه واجد شرایط می‌توانند برای کار یا اقامت دائم در استرالیا درخواست کنند:

 • ویزای مستقل ماهر ساب‌کلاس ۱۸۹
 • ویزای نامزد ماهر ساب‌کلاس ۱۹۰
 • ویزای موقت ماهر منطقه‌ای ساب‌کلاس ۴۹۱
 • ویزای کمبود مهارت موقت – جریان میان‌مدت ساب‌کلاس ۴۸۲
 • ویزای طرح نامزدی کارفرما ساب‌کلاس ۱۸۶
 • ویزای موقت منطقه‌ای با حمایت کارفرمای ماهر ۴۹۴
 • ویزای آموزشی ساب‌کلاس ۴۰۷
 • ویزای فارغ‌التحصیل موقت ساب‌کلاس ۴۸۵

در ادامه انواع ویزاهای استرالیا برای مهندسان سازه را به‌طور مختصر معرفی می‌کنیم.

ویزای مستقل ماهر (ساب‌کلاس ۱۸۹)

این ویزا مخصوص متخصصان ماهری است که توسط کارفرما، ایالت یا عضو خانواده حمایت مالی نمی‌شوند.

ویزای نامزد ماهر ساب‌کلاس ۱۹۰

این ویزا برای متخصصان ماهری است که توسط دولت ایالتی یا منطقه‌ای استرالیا معرفی شده‌اند.

ویزای کمبود مهارت موقت – جریان میان‌مدت ساب‌کلاس ۴۸۲

این ویزا به متخصصان ماهر این امکان را می‌دهد تا حداکثر چهار سال نزد یک کارفرمای تاییدشده در استرالیا کار کنند.

ویزاهای استرالیا برای مهاجرت مهندسان سازه

ویزای طرح نامزدی کارفرما ساب‌کلاس ۱۸۶

این ویزا برای متخصصان ماهری طراحی شده است که توسط کارفرمای استرالیایی معتبر معرفی شده‌اند.

ویزاهای منطقه‌ای

ویزاهای منطقه‌ای استرالیا به افرادی که قصد کار و زندگی در مناطق خاصی از استرالیا را دارند، ارائه می‌شود و به توسعه مناطق کم‌جمعیت و روستایی استرالیا کمک می‌کند.

ویزای آموزشی ساب‌کلاس ۴۰۷

ویزای آموزشی ساب‌کلاس ۴۰۷، یک ویزای موقت است که به افراد این امکان را می‌دهد تا در دوره‌های آموزش‌های شغلی استرالیا شرکت کنند و مهارت‌های شغلی خود را ارتقا دهند.

ویزای فارغ‌التحصیل موقت ساب‌کلاس ۴۸۵

ویزای فارغ‌التحصیل موقت ساب‌کلاس ۴۸۵ یک ویزای موقت است که به فارغ‌التحصیلان بین‌المللی دانشگاه‌های استرالیا اعطا می‌شود و دارای دو جریان کار فارغ‌التحصیلان (Graduate Work stream) و کار پس از تحصیل (Post-Study Work stream) است.

 

به‌طور کلی می‌توان گفت مناسب‌ترین انتخاب‌ برای مهندسان سازه در برنامه مهاجرت ماهر عمومی، ویزای نامزد ماهر ساب‌کلاس ۱۹۰ و ویزای موقت ماهر منطقه‌ای ساب‌کلاس ۴۹۱ است.

فرآیند مهاجرت مهندسان سازه به استرالیا

فرایند مهاجرت مهندسان سازه به استرالیا بسته به نوع ویزا می‌تواند متفاوت باشد. اما به‌طور کلی، روند معمول مهاجرت به استرالیا برای مهندسان سازه به شرح زیر است:

 1. در مورد احراز شرایط خود برای ویزای مورد نظر از کارشناسان مهاجرتی مشاوره تخصصی دریافت کنید.
 2. برای پشتیبانی از درخواست ویزایتان، نمره مناسبی در آزمون زبان انگلیسی کسب کنید.
 3. یک ارزیابی مهارت مثبت از سازمان Engineers Australia برای شغل مهندسی سازه به دست آورید. سازمان Engineers Australia توسط دولت استرالیا مجاز به ارزیابی صلاحیت‌ها، مهارت‌ها و تجربه متقاضیان برای کار در استرالیا است.
 4. فرم ابراز علاقه (EOI) را از طریق وب‌سایت SkillSelect ارسال کنید.
 5. فرم ROI و درخواست برای نامزدی ایالتی را ثبت کنید. ROI مخفف «Registration of Interest» است و توسط برخی از ایالت‌های استرالیا برای انتخاب مهاجران ماهر برای نامزدی ایالتی استفاده می‌شود.
 6. پس از تایید نامزدی ایالتی، درخواست ویزای خود را در اسرع وقت و ظرف مدت ۶۰ روز ارسال کنید.

فرایند مهاجرت برای ویزای طرح نامزدی کارفرما ساب‌کلاس ۱۸۶ یا ویزای کمبود مهارت موقت – جریان میان‌مدت ساب‌کلاس۴۸۲ با فرایند ذکرشده در بالا متفاوت خواهد بود.

فرآیند مهاجرت مهندسان سازه به استرالیا

ارزیابی مهارت مهندسان سازه

مهندسان سازه‌ای که قصد مهاجرت به استرالیا را دارند، برای اخذ اقامت دائم یا ویزای مهارتی موقت، ملزم به کسب ارزیابی مهارت مثبت هستند. مهندسان سازه‌ می‌توانند این ارزیابی را از طریق نهاد Engineers Australia که مورد تایید اداره مهاجرت استرالیا است اخذ کنند.

مهندسی سازه، یکی از تخصص‌های مهم در حوزه مهندسی عمران است که بر تضمین ایمنی و پایداری مواد و سازه‌های باربر تمرکز دارد تا بتوان طرح‌های معماری را به مرحله اجرا رساند. مهندسان سازه مسئولیت تحلیل خصوصیات استاتیکی سازه‌ها، بررسی دوام و رفتار مصالح به‌کاررفته در سازه‌ها و همچنین طراحی و نظارت بر اجرای پروژه‌های ساختمانی را بر عهده دارند. این رشته دانشی ترکیبی از علوم ریاضیات، مواد، مکانیک و فیزیک است و به مهارت‌های کار تیمی و رویکردهای خلاقانه برای حل مسائل مهندسی منحصربه‌فرد نیاز دارد. مهندسان سازه در مواجهه با چالش‌های پیچیده‌ای مانند زلزله و بلایای طبیعی نقش کلیدی ایفا می‌کنند. کد اختصاصی ANZSCO برای مهندسی سازه ۲۳۳۲۱۴ است.

ANZSCO مخفف «Australian and New Zealand Standard Classification of Occupations» بوده و سیستمی است که مشاغل موجود در استرالیا و نیوزیلند را در پنج سطح اصلی دسته‌بندی می‌کند و به هر شغل یک شناسه منحصربه‌فرد اختصاص می‌دهد.

استرالیا ۶ مسیر ارزیابی مهارت برای مهندسان طراحی کرده است. مسیری که مهندسان سازه فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های ایران باید طی کند، مسیر گزارش اثبات شایستگی (CDR-Competency Demonstration Report) نام دارد و آمادگی برای ارزیابی در این مسیر مستلزم تلاش و زمان بیشتری نسبت به سایر مسیرها است.

فرایند ارزیابی مدارک مهندسان سازه توسط EA در مسیر CDR معمولا به ۲ الی ۴ ماه زمان نیاز دارد. مدارک مورد نیاز برای ارزیابی مهارت EA شامل موارد زیر می‌شود:

 1. عکس پاسپورتی
 2.  مدارک شناسایی: پاسپورت، شناسنامه و کارت ملی
 3. مدارک تحصیلی: مدارک فارغ‌التحصیلی مقاطع دانشگاهی و ریز نمرات هر مقطع و گواهینامه‌ها
 4.  مدارک شغلی: شامل سوابق کاری و مجوزها (در صورت وجود)
 5. مدرک آزمون زبان انگلیسی
 6. سند تغییر نام: در صورتی که متقاضی نام خود یا املای آن را تغییر داده باشد
 7. فرم درخواست ارزیابی

EA علاوه بر اخذ این مدارک، متقاضیان را ملزم به نوشتن گزارش CDR می‌کند. این گزارش بخش مهمی از فرآیند ارزیابی است و به EA کمک می‌کند تا توانایی‌ها و تجربیات کاری متقاضیان را بهتر درک کند. لازم به ذکر است که مهندسان سازه برای کسب ارزیابی مهارت مثبت از EA باید حداقل نمره آیلتس ۶ یا PTE 50 داشته باشند.

نمره زبان انگلیسی برای مهاجرت مهندسان سازه

یکی دیگر از الزامات مهم مهاجرت مهندسان سازه، شرکت در آزمون زبان انگلیسی است. اداره مهاجرت استرالیا سطح دانش زبان انگلیسی را به ۵ گروه تقسیم‌بندی می‌کند:

 • سطح کاربردی (Functional English)
 • سطح علمی (Vocational English)
 • سطح مسلط (Competent English)
 • سطح پیشرفته (Proficient English)
 • سطح عالی (Superior English)

حداقل سطح زبان انگلیسی مورد نیاز برای درخواست مهاجرت کاری، سطح «شایسته» یا Competent است. اداره مهاجرت استرالیا نمرات آزمون‌های آیلتس، تافل، پیرسون (PTE) و کمبریج (CAE) را می‌پذیرد. این آزمون‌ها چهار مهارت خواندن (Reading)، نوشتن (Writing)، شنیدن (Listening) و صحبت‌کردن (Speaking) را ارزیابی می‌کنند. مهندسان سازه برای مهاجرت کاری به استرالیا باید حداقل نمره ۶ در هر مهارت آزمون آیلتس یا معادل آن را در سایر آزمون‌ها کسب کنند و مدرک آن را زمان درخواست ویزا ارسال کنند. هنگام دعوت برای درخواست ویزا نباید بیش از سه سال از اخذ مدرک زبان شما گذشته باشد.

ارزیابی مهارت مهندسان سازه

وظایف مهندس سازه در استرالیا

مهندسی سازه یکی از شاخه‌های مهندسی عمران است و به طراحی، تحلیل و اجرای سیستم‌های سازه‌ای می‌پردازد. در استرالیا مهندسان سازه وظایف و مسئولیت‌های مختلفی دارند. در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • محاسبه تنشی که ممکن است یک سازه با آن مواجه شود
 • طراحی و آزمایش طرح‌ها با استفاده از نرم‌افزارهای کامپیوتری مانند AutoCAD
 • بررسی و تعیین روش‌های ساخت، استانداردهای کیفی و مواد مورد استفاده، تهیه و تفسیر مشخصات فنی، نقشه‌ها، طرح‌ها و فرایندهای ساخت‌وساز
 • برنامه‌ریزی و هدایت نیروی کار محل ساخت، تحویل مواد ساختمانی، تجهیزات و تاسیسات و تهیه برنامه‌های دقیق برای هماهنگی فعالیت‌های سایت
 • جمع‌آوری نمونه‌های خاک و سنگ در عمق‌های مختلف سایت و آزمایش نمونه‌ها برای تعیین قدرت، فشردگی و سایر عواملی که رفتار خاک و سنگ را در زمان اعمال ساختمان تحت تأثیر قرار می‌دهند
 • تعیین بار ایمن برای خاک
 • مطالعه نقشه‌ها و مشخصات فنی برای تخمین هزینه‌ها و تهیه برآوردهای دقیق هزینه برای کمک به کنترل بودجه پروژه
 • نظارت بر تغییرات در طراحی‌ها و ارزیابی اثرات بر هزینه و ارزش‌گذاری و مذاکره در مورد تغییرات در طرح‌ها
 • تجزیه و تحلیل سیستم‌های سازه برای بارهای استاتیکی و دینامیکی
 • طراحی مدل سازه‌ها برای اطمینان از عدم فروریختن، خم‌شدن، پیچش یا ارتعاش ناخواسته سازه

بهترین سایت‌های کاریابی برای مهندسان سازه در استرالیا

اگر به‌دنبال فرصت‌های شغلی مهندسی سازه در استرالیا هستید، می‌توانید از پلتفرم‌های معتبر جستجوی کار در استرالیا استفاده کنید. در ادامه برخی از بهترین پلتفرم‌های جستجوی شغل در استرالیا برای مهندسان سازه آورده شده است:

 

 • SEEK: یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های کاریابی در استرالیا است. شما می‌توانید در SEEK آگهی‌های متنوعی در حوزه مهندسی سازه در سراسر استرالیا پیدا کنید.
 • Indeed: یک پلتفرم کاریابی جهانی است که در استرالیا نیز فعالیت دارد. این سایت آگهی‌های شغلی متنوعی در زمینه مهندسی سازه ارائه می‌دهد.
 • LinkedIn: یک سایت شبکه‌سازی شغلی و حرفه‌ای است که امکان ارسال آگهی شغلی و کاریابی نیز دارد. شما می‌توانید آگهی‌های شغلی مرتبط با مهندسی سازه در استرالیا را با جستجو در بخش «شغل‌ها» مشاهده کنید.
 • Glassdoor: این سایت برای نقد و بررسی شرکت‌ها شناخته شده است اما امکان کاریابی نیز دارد. شما می‌توانید با جستجو در سایت Glassdoor، آگهی‌های شغلی مهندسی سازه در استرالیا را پیدا کنید.
 • Jora: یک موتور جستجوی موقعیت شغلی استرالیایی است. با وارد کردن عبارت «Structural Engineer» در نوار جستجوی سایت Jora می‌توانید موقعیت‌های مهندسی سازه در استرالیا را پیدا کنید.
 • Adzuna: موتور جستجوی موقعیت شغلی جهانی است که در استرالیا نیز فعالیت دارد.
وظایف مهندس سازه در استرالیا

حقوق و دستمزد مهندسان سازه در استرالیا

بر اساس داده‌های سایت PayScale، متوسط ​​حقوق سالانه یک مهندس سازه در استرالیا در سال ۲۰۲۴، حدود ۷۸ هزار دلار استرالیا است. حقوق پایه از ۶۱ هزار تا ۱۰۷ هزار دلار استرالیا متغیر است. درآمدهای اضافی مانند پاداش و تقسیم سود ممکن است از ۵۱۸ دلار تا ۱۱ هزار دلار استرالیا متغیر باشد. بر اساس گزارش Indeed، میانگین حقوق یک مهندس سازه در استرالیا ۱۰۷ هزار دلار در سال است. Talent.com نیز حقوق مهندسان سازه در استرالیا را به‌طور متوسط حدود ۱۲۴ هزار دلار در سال تخمین می‌زند. Jobted میانگین حقوق مهندسان سازه در استرالیا را سالانه ۷۹۴۰۰ دلار استرالیا اعلام کرده است.

در نظر داشته باشید که این اعداد و ارقام نمایانگر میانگین حقوق هستند و ممکن است حقوق و دستمزد شما متفاوت باشد. توصیه می‌کنیم پیش از آنکه تصمیم به مهاجرت بگیرید، تحقیقات کامل و جامعی انجام دهید و اطلاعات مربوط به حقوق و دستمزد را از منابع مختلف و معتبر مورد بررسی قرار دهید.

جمع‌بندی

مهاجرت مهندسان سازه به استرالیا فرصتی ایده‌آل برای این مهندسان و کشور میزبان آن‌ها فراهم می‌آورد. با توجه به سهم قابل توجه صنعت ساخت‌وساز در تولید ناخالص داخلی (GDP) استرالیا و کمبود مهارت‌های مورد نیاز این صنعت، استرالیا درهای خود را به روی مهندسان سازه ماهر گشوده است. قرار گرفتن این حرفه در فهرست مهارت‌های استراتژیک میان‌مدت و بلندمدت (MLTSSL) و فهرست مشاغل مهارتی اولویت‌دار مهاجرت (PMSOL) استرالیا نشان‌دهنده اهمیت بالای مهندسان سازه در بازیابی اقتصادی کشور پس از بحران کرونا است. استرالیا برای پیشرفت شغلی و تجربه سطح بالایی از کیفیت زندگی مهندسان سازه فرصت‌های هیجان‌انگیزی فراهم می‌کند. با توجه به اینکه دولت استرالیا در حال حاضر فرآیندهای اخذ ویزا برای متخصصین ماهر را ساده‌سازی و به اولویت تبدیل کرده، زمان ایده‌آلی برای مهندسان سازه است که قصد دارند در استرالیا فصل جدیدی از زندگی را آغاز کنند. برای دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان مهاجرتی سلکت ویزا و بررسی شرایط شما برای مهاجرت به استرالیا به‌عنوان مهندس سازه کافی است فرم این صفحه را تکمیل کنید.

سوالات متداول

سازمان مهندسان استرالیا یا Engineers Australia وظیفه بررسی مدارک مهندسانی را دارد که قصد مهاجرت به استرالیا دارند. این سازمان برای ارزیابی مهارت متقاضیان، مدارک مورد نیاز را دریافت می‌کند و بر اساس مدارک نتیجه ارزیابی را اعلام می‌کند. EA علاوه‌بر اخذ مدارک عمومی، تحصیلی و سوابق کاری متقاضیان، آن‌ها را ملزم به نوشتن گزارش CDR می‌کند. این گزارش بخش مهمی از فرآیند ارزیابی است و به EA کمک می‌کند تا توانایی‌ها و تجربیات کاری متقاضی را بهتر درک کند.

بله؛ مهندسان سازه برای مهاجرت به استرالیا نیاز به مدرک زبان انگلیسی و کسب سطح Competent یا شایسته دارند. سطح زبان متقاضیان در الزامات مهاجرتی و سیستم امتیازدهی متقاضیان لحاظ شده است.

مهندسان سازه معمولا برای ویزای مستقل ماهر ساب‌کلاس ۱۸۹، ویزای نامزد ماهر ساب‌کلاس ۱۹۰ یا ویزای کمبود مهارت موقت – جریان میان‌مدت ساب‌کلاس ۴۸۲ درخواست می‌دهند. سایر ویزاهای در دسترس برای مهندسان سازه عبارتند از:

 • ویزای موقت ماهر منطقه‌ای ساب‌کلاس ۴۹۱
 • ویزای طرح نامزدی کارفرما ساب‌کلاس ۱۸۶
 • ویزای موقت منطقه‌ای با حمایت کارفرمای ماهر ۴۹۴
 • ویزای آموزشی ساب‌کلاس ۴۰۷
 • ویزای فارغ‌التحصیل موقت ساب‌کلاس ۴۸۵

بله، اغلب برای مهاجرت کاری به حداقل سه سال تجربه کاری مرتبط نیاز است. با این حال، این شرایط می‌تواند بسته به نوع ویزا متفاوت باشد.

بله؛ به‌دلیل قرار گرفتن موقعیت شغلی مهندسی سازه در فهرست مشاغل مهارتی اولویت‌دار مهاجرت (PMSOL)، نامزدی‌ و درخواست‌های ویزای مهندسان سازه با بالاترین اولویت توسط دولت استرالیا مورد بررسی قرار می‌گیرند.

رزرو مشاوره آنلاین