شهروندی استرالیا

شهروند استرالیا شدن برای بسیاری از متقاضیان مهاجرت به استرالیا، از بزرگترین رویاهاست. می‌توان گفت اغلب مهاجرانی که اقامت کشور استرالیا را کسب می‌کنند، در گام بعدی به‌دنبال اخذ شهروندی (یا سیتیزن شیپ) استرالیا هستند. این موضوع دلایل بسیاری دارد؛ از جمله اینکه، شما پس از دستیابی به این هدف می‌توانید از تمام امکانات یک شهروند استرالیایی بهره‌مند شوید.

یکی از نکات پیرامون این موضوع، مسئله‌ای است به نام تابعیت دوگانه (Dual Citizenship). متقاضی با استفاده از این ویژگی‌ می‌تواند با حفظ تابعیت خود، شهروندی استرالیا را نیز به دست آورد. این تنها یکی از مزایای شهروندی استرالیا است و در این مقاله از سلکت ویزا به بررسی سایر مزایای شهروندی استرالیا و فرایند اخذ آن خواهیم پرداخت.

اگر به اخذ شهروندی استرالیا علاقه‌مند هستید و تمایل دارید اطلاعات بیشتری درمورد آن به‌دست آورید، از شرایط لازم برای اخذ شهروندی گرفته تا مدارک مورد نیاز؛ پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله از سلکت ویزا با ما همراه باشید.

معرفی مختصر شهروندی استرالیا

آیا قصد دارید با مهاجرت به کشورهای برتر جهان از مزایای متنوع زندگی بهره‌مند شوید و آرامش خیال بیشتری داشته باشید؟ در این صورت پیشنهاد می‌کنیم استرالیا را حتما در میان گزینه‌های خود لحاظ کنید. سه موقعیت «اقامت موقت»، «اقامت دائم» و «شهروندی استرالیا» انواع وضعیت‌هایی هستند که متقاضیان مهاجرت می‌توانند از روش‌های مختلف به آن‌ها برسند. هر یک از موارد برشمرده، شرایط خاص خود را دارند که با بهره‌مندی از آن‌ها می‌توانید امکانات و مزایای متفاوتی کسب کنید.

اخذ شهروندی یا سیتیزن شیپ استرالیا به این معناست که شما به استرالیا و ارزش‌های این کشور متعهد خواهید بود. پس از دریافت شهروندی استرالیا می‌توانید خود را به‌عنوان یک استرالیایی معرفی کنید و حتی در انتخابات کشور استرالیا شرکت کنید. در فرایند مهاجرت، اخذ شهروندی استرالیا عملاً آخرین مرحله محسوب می‌شود و فرد متقاضی با دستیابی به آن، حقوق یکسانی با سایر استرالیایی‌ها خواهد داشت و در نهایت پاسپورت کشور استرالیا را نیز به دست خواهد آورد. اگر به‌دنبال اخذ شهروندی استرالیا و افزایش شانس موفقیت خود در این مسیر هستید، توصیه می‌کنیم بخش‌های بعدی مقاله را از دست ندهید.

روش‌های اخذ شهروندی استرالیا

ویزاهای سرمایه‌گذاری و کار برای دریافت شهروندی استرالیا، درمقایسه‌با سایر ویزاها، طرفداران بیشتری دارند؛ چرا که افراد با اخذ این دو ویزا مجاز می‌شوند مدت زمانی مشخص را در کشور استرالیا سپری کنند و با وضعیت اقتصادی و شغلی خود آشنایی پیدا کنند.

پس از آنکه فرد متقاضی اقامت دائم به‌دست آورد؛ می‌تواند با فراهم‌کردن شرایط لازم، روند دریافت شهروندی استرالیا را آغاز کند. بسته‌به نوع مجوز اقامت اولیه‌ای که می‌گیرید، مدت زمان دستیابی به شهروندی استرالیا متفاوت خواهد بود. یکی از مسیرهای دیگری که می‌توانید برای رسیدن به سیتیزن‌شیپ استرالیا استفاده کنید، ازدواج با یکی از شهروندان کشور استرالیا است.

اداره مهاجرت استرالیا برای آنکه اطمینان حاصل کند رابطه فرد متقاضی با شهروند استرالیایی ساختگی نیست؛ وضعیت رابطه‌ را از جنبه‌های مختلفی بررسی می‌کند و تا زمان اعطای شهروندی استرالیا، روی آن نظارت خواهد داشت. از آنجایی‌که قانون مرجع استرالیا برای تولد فرزندان «اصل خون» است، نمی‌توانید ازطریق به‌دنیا آوردن فرزند در این کشور برای او سیتیزن‌شیپ بگیرید.

به‌طور کلی سه راه برای اخذ شهروندی استرالیا وجود دارد:

 1. تولد: افرادی که در استرالیا به دنیا آمده، و حداقل یکی از والدین آن‌ها در زمان تولد شهروند استرالیا یا مقیم دائم این کشور باشند، به‌عنوان شهروند استرالیا شناخته می‌شوند.
 2. نسبت خانوادگی: فردی که خارج از کشور، از یک شهروند استرالیایی به دنیا آمده باشد، می‌تواند درخواست شهروندی استرالیا کند. به عبارت دیگر، اگر یکی از والدین شهروند استرالیا باشد و فرزندان خارج از استرالیا متولد شوند، آن‌ها حق اخذ شهروندی دارند.
 3. اقامت: افرادی که دارای اقامت دائم در استرالیا هستند، می‌توانند به شهروندی استرالیا درآیند. همه افرادی که دارای اقامت دائم در این کشور هستند، در صورت مطابقت با شرایط مشخص‌شده، حق اخذ شهروندی استرالیا را دارند.
دریافت شهروندی استرالیا

شرایط اخذ شهروندی استرالیا

۱. شرایط اقامت:

یکی از شرایط اساسی برای اخذ شهروندی استرالیا، داشتن اقامت دائم این کشور است. هنگامی که درخواست شهروندی را ثبت می‌کنید، باید توجه کنید که شرایط زیر در طول دوره اقامت شما وجود داشته باشد:

 • حداقل سه سال طی چهار سال گذشته در استرالیا زندگی کرده باشید
 • حداقل یک سال آخر از دوره اقامت به‌عنوان دارنده اقامت دائم در استرالیا باشید
 • بیش از سه ماه طی ۱۲ ماه اخیر، از خاک استرالیا خارج نشده باشید

لازم به ذکر است؛ ویزاهایی مانند ویزای دانشجویی یا ویزای کار موقت، اقامت دائم محسوب نمی‌شوند.

 

۲. شرایط اخلاقی:

برخی از شرایط اخلاقی لازم شامل موارد زیر می‌شوند:

 • رعایت کلیه قوانین دولت استرالیا و هرگونه قوانین مربوط به فرایند درخواست ویزا یا شهروندی
 • نداشتن سابقه کیفری
 • عدم ارتباط با افراد متخلف
 • صحت اطلاعات ارائه‌شده در زمان درخواست ویزا یا شهروندی

۳. گذراندن آزمون شهروندی:

برای اخذ شهروندی استرالیا باید در آزمون شهروندی شرکت کنید. هدف از این آزمون، شناخت بهتر شما از استرالیا و ارزش‌ها و قوانین آن است. برای قبولی در این آزمون، لازم است حداقل ۷۵ درصد نمره را کسب کنید. مفاد این آزمون به‌شرح زیر است:

 • آشنایی با استرالیا و مردمانش
 • اصول دموکراتیک، حقوق و آزادی‌های استرالیا
 • دولت و قانون در استرالیا

۴. دانش زبان انگلیسی:

زبان رسمی استرالیا، زبان انگلیسی است؛ بنابراین تسلط بر این زبان، امتیاز مثبتی برای دریافت شهروندی استرالیا محسوب می‌شود.

 

۵. تعهد طولانی به استرالیا:

برای اثبات تعهد طولانی‌مدت به کشور استرالیا، ارائه مدارک زیر می‌تواند کمک‌کننده باشد:

 • تولد فرزند در خاک استرالیا
 • ازدواج با شهروند استرالیایی
 • تشکیل خانواده گسترده در استرالیا
 • سابقه زندگی در استرالیا
 • افتتاح حساب بانکی در استرالیا
 • اشتغال در استرالیا
 • پرداخت مالیات در استرالیا
 • خرید ملک در استرالیا
مراحل دریافت شهروندی استرالیا

نحوه اقدام برای شهروندی استرالیا

برای دریافت شهروندی استرالیا باید چند مرحله را طی کنید. اولین، و یکی از مهم‌ترین مراحل، کسب اطلاعات کامل و جامع از پیش‌نیازهای دریافت شهروندی، بسته به شرایط شما است. پیشنهاد می‌کنیم که حتماً در این مسیر، از مشاوره کارشناسان و متخصصان مهاجرت بهره ببرید.

پس از این، نوبت به جمع‌آوری و آماده‌سازی مدارک مدنظر دولت استرالیا برای بررسی درخواست شهروندی می‌رسد.

در گام بعدی باید برای درخواست شهروندی استرالیا اقدام کنید. این کار می‌تواند به‌صورت آنلاین و با استفاده از immiAccount انجام گیرد. هزینه ثبت درخواست شهروندی با توجه به نوع درخواست و سن و شرایط متقاضی می‌تواند متفاوت باشد. سپس از شما دعوت خواهد شد که در تاریخی مشخص برای مصاحبه با آفیسر پرونده‌تان حاضر شوید. اگر نیاز به ارائه اسناد بیشتری نیز باشد، در آن نامه ذکر خواهد شد.

بهتر است قبل از حضور در این جلسه، با تحقیق و مطالعه، دانش خود را در زمینه‌ فرهنگ، جغرافیا، سیاست و جامعه استرالیا بالا ببرید. افراد بالای ۶۵ سال سن نیازی به انجام این تست ندارند. بعد از موفقیت در آزمون شهروندی استرالیا، باید منتظر نوبت خود جهت شرکت در مراسم سیتیزن شیپ بمانید که معمولا به‌صورت جمعی، و در محل زندگی خودتان برگزار می‌شود. بعد از ادای سوگند، برگه‌ی شهروندی استرالیا را دریافت خواهید کرد. با داشتن این مدرک، فرصت اقدام برای دریافت پاسپورت استرالیا دراختیارتان قرار می‌گیرد.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن شهروندی استرالیا

اگر واجد شرایط فوق باشید، شانس بالایی برای گرفتن شهروندی استرالیا خواهید داشت. پس از فراهم‌کردن تمامی معیارهای لازم، متقاضی درخواست خود را به دولت استرالیا ارائه می‌دهد. بدیهی است که هر فرد ملزم به پر کردن فرم‌ها و ارسال اسنادی ازپیش‌تعیین‌شده به‌همراه آن‌ها است. مدارک ثبت آدرس، گواهی تغییر نام (درصورت انجام)، اسناد هویتی مانند پاسپورت و گواهی عدم سوء پیشینه برخی از اصلی‌ترین‌ موارد هستند.

شاید برای بررسی‌های بیشتر از شما تقاضا شود مدارک دیگری را نیز ارسال کنید. اگر به‌دنبال اطلاعات بیشتر و به‌روزتری دراین‌باره هستید، بهتر است قبل از ثبت تقاضای خود صفحه شهروندی استرالیا در سایتامور داخلی استرالیا را مطالعه کنید.

مزایای سیتیزن شیپ استرالیا

اخذ شهروندی استرالیا نیازمند طی‌رکدن مراحل مختلف و فراهم‌کردن شرایط خاصی است که تقریبا می‌توان گفت، هیچ‌یک از آن‌ها ساده نیستند. آشنایی با مزایای شهروندی کشور استرالیا قبل از شروع فرایند اخذ شهروندی به شما این امکان را می‌دهد تا با شناخت کافی تصمیم بگیرید. برخی از اصلی‌ترین امکانات اختصاصی شهروندی استرالیا به شرح زیر است:

 • امکان استخدام در سازمان‌ها و مراکز دولتی استرالیا
 • دریافت پاسپورت و ورود و خروج آزادانه و بدون محدودیت به کشور
 • سفر به ۱۹۰ کشور جهان بدون نیاز به ویزا
 • شرکت در انتخابات استرالیا
 • دریافت هرچه راحت‌تر وام‌ها و تسهیلات دولتی و بانکی
 • گرفتن شهروندی برای فرزندان
 • دریافت تخفیف‌ها و کمک‌های دولتی برای مخارجی مانند هزینه‌های تحصیلی و خدمات درمانی
شهروندی و پاسپورت استرالیا

شرایط دریافت پاسپورت استرالیا

برای دریافت پاسپورت استرالیا ابتدا باید شهروند استرالیا شوید. اگر یکی از والدین یک فرزند، اقامت دائم استرالیا را داشته باشند و فرزند در استرالیا به دنیا آمده باشد؛ می‌تواند پاسپورت این کشور را دریافت کند. همچنین اگر پدر یا مادر شهروند استرالیا باشند و فرزند خارج از استرالیا به دنیا بیاید، والدین می‌توانند برای پاسپورت استرالیایی فرزند درخواست دهند؛ اما اگر مهاجر باشید، در ابتدا باید حداقل یک سال از ویزای اقامت دائم شما گذشته باشد. شرط دیگر این است که طی چهار سال آخر منتهی به درخواست شهروندی استرالیا، مجموعاً سه سال را در خاک این کشور گذرانده باشید. همچنین باید در سال آخر منتهی به درخواست شهروندی حداقل ۹ ماه را در خاک استرالیا گذرانده باشید. اگر این شرایط اقامتی را داشته باشید، می‌توانید برای شهروندی استرالیا اقدام کنید و در آزمون نه چندان دشوار شهروندی استرالیا شرکت کنید.

موضوع سوالات آزمون شهروندی استرالیا اغلب پیرامون مباحثی مانند شناخت فرهنگ استرالیا و ارزش‌ها و قوانین استرالیا است. بعد از قبولی در این آزمون، که سوالات رایج آن در ادامه برای دانلود قرار داده شده، می‌توانید در مراسم ادای سوگند شرکت کنید.

وضعیت پاسپورت استرالیا در جهان

کشور استرالیا از آن دسته کشورهایی است که افراد بسیاری در پی اخذ شهروندی و پاسپورت آن هستند و علت آن نیز، اعتبار و قدرت پاسپورت استرالیا در جهان است. با پاسپورت استرالیا می‌توان به ۱۹۰ کشور جهان بدون ویزا سفر کرد و استرالیا از این نظر، جایگاه ششم جهان را دراختیار دارد.  این رتبه بالا طی سال‌های اخیر، با تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌های دولت استرالیا در حوزه بین‌الملل به‌دست آمده است.

تفاوت اقامت دائم و شهروندی استرالیا

اقامت دائم استرالیا یا PR استرالیا (permanent residency of australia) بدین معنی است که فرد ویزایی دارد که برای او محدودیتی درزمینه‌ خروج از استرالیا ایجاد نمی‌کند؛ درواقع، فرد تا زمانی که این ویزا را دارد، می‌تواند بدون محدودیت زمانی در استرالیا زندگی و کار کند و به کشور ورود و خروج داشته باشد. مزایا و امکاناتی که دولت استرالیا به افراد دارای اقامت دائم می‌دهد، تقریبا مشابه شهروندهای بومی است؛ برای مثال کسی که شهروند استرالیا نیست، نمی‌تواند در انتخابات استرالیا رای دهد یا از برخی کمک‌ هزینه‌های دولتی بهره ببرد. اقامت دائم به شما اجازه زندگی بلندمدت در استرالیا را می‌دهد؛ درحالی‌که شهروندی به شما ملیت استرالیایی و حقوق و مزایای مرتبط به آن را می‌دهد.

 

مهاجرت به استرالیا در رویای رسیدن به شهروندی

درمجموع، راه‌های بسیاری برای مهاجرت به استرالیا وجود دارد و در بسیاری از مواقع، هدف متقاضی از مهاجرت به استرالیا اخذ شهروندی است. خبر خوب برای متقاضیان مهاجرت به استرالیا این است که اخذ شهروندی این کشور هدفی دور از دسترس نیست و متقاضیان پس از مهاجرت و اخذ اقامت می‌توانند در نهایت به شهروندی استرالیا برسند. به همین دلیل است که کشور استرالیا به‌عنوان یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان شناخته می‌شود. اگر هدف شما از مهاجرت، دریافت پاسپورت کشور مقصد و اخذ شهروندی آن است، قطعا استرالیا یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها است. این کشور مسیر نه چندان دشواری برای متقاضیان اخذ شهروندی طراحی کرده است.

در آخر، اگر نیاز به دریافت راهنمایی و مشاوره در مورد مهاجرت به استرالیا و بررسی شرایط خاص خود را دارید، توصیه می‌کنیم حتما از مشاوره یک وکیل مهاجرت به استرالیا کمک بگیرید. برای این منظور می‌توانید در هر زمان، با پر کردن فرم ارائه‌شده در سلکت ویزا، از راهنمایی‌های وکیل‌های باتجربه ما استفاده کنید.

سوالات متداول

بله؛ درصورتی‌که از قوانین تعیین‌شده برای شهروندان تخطی کنید، ممکن است شهروندی استرالیا را از دست بدهید؛ لازم به ذکر است؛ اگر با این مشکل مواجه شوید، ممکن است مجوز اقامتی وابستگان شما نیز به خطر بیفتد یا دچار مشکل شود.

بله؛ یکی از مزایای شهروندی استرالیا مجاز بودن افراد به استفاده از تابعیت دوگانه است. افرادی که پاسپورت این کشور را به‌دست می‌آورند، نیاز نیست تابعیت قبلی خود را انکار کنند و می‌توانند همزمان با دو ملیت، در مکان مورد نظرشان اقامت داشته باشند.

اگر قصد دارید در آزمون شهروندی استرالیا شرکت کنید، باید قبل از حضور در آزمون اطلاعات جامعی در مورد استرالیا و مردمانش، عقاید دموکراتیک، حقوق و آزادی‌های کشور استرالیا، دولت و قوانین موجود به‌دست آورید؛ زیرا پرسش‌هایی که در آزمون شهروندی استرالیا مطرح می‌شوند، حول این موضوعات خواهند بود.

باید چهار سال از ورودشان گذشته باشد و سه سال از این مدت را در خاک استرالیا اقامت داشته باشند. نکته مهم دیگری که در این فرایند اهمیت دارد، آن است که متقاضی باید حداقل ۹ ماه طی سال اخیر را در استرالیا سپری کرده باشد. اگر اقامت دائم استرالیا را به دست آورده‌اید، حداقل یک سال باید از زمان اخذ اقامت دائم گذشته باشد که بتوانید درخواست شهروندی استرالیا را ارائه دهید.

رزرو مشاوره آنلاین