خانه / مهاجرت به استرالیا / لیست مشاغل استرالیا / رشته مهندس حمل و نقل برای مهاجرت به استرالیا 2024
شرایط ویژه اخذ اقامت استرالیا برای برنامه ریزی شهری

کشور استرالیا از مهاجرت مهندسان حمل و نقل واجد شرایط به استرالیا استقبال می‌کند، چرا که مهندسان حمل و نقل نقش مهمی در افزایش کارآمدی، پایداری و مقرون‌به‌صرفه‌بودن سیستم‌های حمل و نقل استرالیا دارند. مهندسی حمل و نقل (کد ANZSCO: ۲۳۳۲۱۵) در حال حاضر در فهرست مهارت‌های استراتژیک میان‌مدت و بلندمدت (MLTSSL) و فهرست اولویت مهاجرت مشاغل ماهر (PMSOL) استرالیا قرار دارد و طیف وسیعی از برنامه‌های ویزای مهاجرت استرالیا را در بر می‌گیرد.
مهندسی حمل و نقل رشته‌ای در حوزه STEM (علوم، فناوری، مهندسی، ریاضی) است که دولت استرالیا آن را به‌عنوان یکی از مشاغل مهم برای بازسازی اقتصاد کشور در پی آسیب‌های اقتصادی ناشی از همه گیری کرونا تشخیص داده؛ در نتیجه رسیدگی به درخواست ویزای مهندسان حمل و نقل در این کشور از اولویت بسیاری بالایی برخوردار است.
مهندسان حمل و نقل برای مهاجرت به استرالیا به ارزیابی مهارت نیاز دارند. شرایط متقاضی به‌همراه نتیجه ارزیابی مهارت‌ها، برنامه‌های مناسب برای او را مشخص می‌کند. در این مقاله از سلکت ویزا فرایند کلی نحوه مهاجرت مهندسان حمل و نقل به استرالیا را بررسی می‌کنیم و شرایط لازم و شیوه ارزیابی مهارت‌های مهندسان حمل و نقل را توضیح خواهیم داد.

ویزاهای استرالیا برای مهندسان حمل و نقل

موارد زیر ویزاهایی هستند که مهندسان حمل و نقل می‌توانند برای کار یا اقامت دائم در استرالیا درخواست کنند:

 • ویزای مستقل ماهر ساب‌کلاس ۱۸۹
 • ویزای نامزد ماهر ساب‌کلاس ۱۹۰
 • ویزای موقت ماهر منطقه‌ای ساب‌کلاس ۴۹۱
 • ویزای کمبود مهارت موقت – جریان میان‌مدت ساب‌کلاس ۴۸۲
 • ویزای طرح نامزدی کارفرما ساب‌کلاس ۱۸۶
 • ویزای موقت منطقه‌ای با حمایت کارفرمای ماهر ۴۹۴
 • ویزای آموزشی ساب‌کلاس ۴۰۷
 • ویزای فارغ‌التحصیل موقت ۴۸۵

برای مهندسان حمل و نقل، مناسب‌ترین انتخاب‌ در برنامه مهاجرت ماهر عمومی، ویزای نامزدی ماهر ساب‌کلاس ۱۹۰ و ویزای موقت ماهر منطقه‌ای ساب‌کلاس ۴۹۱ است. در اغلب ویزاها فرایند درخواست به‌صورت زیر است:

 1. استفاده از مشاوره کارشناسان مهاجرتی برای بررسی واجد شرایط بودن شما و نحوه اقدام برای ویزای استرالیا
 2. کسب نمره مناسب در آزمون زبان انگلیسی برای پشتیبانی از درخواست ویزا
 3. اخذ نتیجه مثبت از ارزیابی مهارت‌ها در شغل نامزد شده
 4. ارسال فرم ابراز علاقه (EOI) از طریق سایت SkillSelect
 5. ثبت فرم ROI و درخواست برای نامزدی ایالتی
 6. ارسال درخواست ویزا پس از تایید نامزدی ایالتی در اسرع وقت و ظرف حداکثر ۶۰ روز

اگر به‌دنبال مهاجرت کاری هستید و قصد دارید برای طرح نامزدی کارفرما ساب‌کلاس ۱۸۶ یا ویزای کمبود مهارت موقت – جریان میان‌مدت ساب‌کلاس۴۸۲ درخواست دهید، فرایند مهاجرت شما با موارد ذکر شده در بالا متفاوت خواهد بود. قبل از اینکه بتوانید برای ویزا درخواست دهید، باید اطمینان حاصل کنید که کارفرما یک حامی مورد تایید است و می‌تواند برای شما درخواست نامزدی این ویزا را ایجاد کند. برای ویزای ۴۸۲، کارفرما پیش از اینکه بتواند یک کارمند خارج از استرالیا را معرفی کند، ارزیابی بازار کار را نیز باید انجام دهد. ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد، اما مشاوران باتجربه سلکت ویزا می‌توانند تمامی راهنمایی‌هایی را که در طول مسیر درخواست ویزای استرالیا به آن نیاز دارید ارائه دهند و کمک کنند تا این مسیر را با خیالی آسوده طی کنید.

ویزاهای استرالیا برای مهندسان حمل و نقل

امتیاز مورد نیاز مهندسان حمل و نقل برای اقامت دائم در استرالیا ۲۰۲۴

برای مهاجرت کاری، مهندسان حمل و نقل باید حداقل امتیاز‌های تعیین‌شده توسط دولت فدرال استرالیا در سند قانونی مهاجرت را برآورده کنند. این امتیازات به شرح زیر است:

 • ویزای مستقل ماهر ساب‌کلاس ۱۸۹: ۶۵ امتیاز
 • ویزای نامزد ماهر ساب‌کلاس ۱۹۰: ۶۵ امتیاز
 • ویزای موقت ماهر منطقه‌ای ساب‌کلاس ۴۹۱: ۶۵ امتیاز

امتیازها مجموع همه امتیازاتی است که متقاضی از موارد مختلف از جمله نامزدی ایالتی و اسپانسری خانواده کسب می‌کند. با این حال، در نظر داشته باشید که کسب حداقل امتیاز مورد نیاز ممکن است برای اخذ ویزای کاری کافی نباشد. فرایند اخذ ویزای کاری استرالیا به‌صورت سیستم امتیازی مبتنی بر رقابت است. همچنین متقاضی باید طیف وسیعی از معیارهای دیگر مانند ارزیابی مهارت مثبت، نامزدی ایالت، شخصیت مثبت و معاینات پزشکی را برآورده کند.

وظایف مهندس حمل و نقل در استرالیا

برنامه‌ریزی و توسعه سیستم‌های حمل و نقل نقشی اساسی در بهبود کارایی زیرساخت و اثربخشی هزینه جابه‌جایی افراد و بار دارد. مشاغل مهندسی حمل و نقل در استرالیا بیشتر بر طراحی، ساخت و نگهداری سیستم‌های حمل و نقل مانند جاده‌ها، راه آهن‌ها، فرودگاه‌ها و بنادر تمرکز دارند. مهندسان حمل و نقل در استرالیا همچنین ممکن است مسئول وظایف مختلفی از جمله مدیریت ترافیک، مدلسازی، برنامه‌ریزی و طراحی معابر حمل و نقل باشند. مهندسان حمل و نقل از نزدیک با دیگر متخصصان این صنعت مانند برنامه‌ریزان شهری، معماران و متخصصان محیط‌زیست همکاری دارند.
در ادامه بخشی از وظایف مهندسان حمل و نقل در استرالیا را ذکر می‌کنیم:

 • تعیین روش‌ ساخت، مصالح و استانداردهای کیفی و تهیه پیش‌نویس و تفسیر مشخصات، نقشه‌ها، روش‌ها و رویه‌های ساخت
 • سازماندهی و هدایت نیروی کار پروژه و تحویل مصالح ساختمانی، تاسیسات و تجهیزات ساختمانی و ایجاد برنامه‌های دقیق برای هماهنگی فعالیت‌های پروژه
 • به‌دست‌آوردن نمونه‌های خاک و سنگ در اعماق مختلف و آزمایش نمونه‌ها برای تعیین مقاومت، تراکم‌پذیری و سایر عوامل تاثیرگذار بر رفتار خاک و سنگ در هنگام ایجاد سازه
 • مطالعه نقشه‌ها و مشخصات مهندسی و معماری برای برآورد هزینه‌ها
 • نظارت بر تغییرات طرح‌ها و ارزیابی اثرات
 • تجزیه و تحلیل سیستم‌های سازه برای بارهای استاتیکی و دینامیکی
امتیاز مورد نیاز مهندسان حمل و نقل برای اقامت دائم در استرالیا ۲۰۲۴

شیوه ارزیابی مهارت مهندسان حمل و نقل

متقاضیان برای درخواست ویزای اقامت دائم یا ویزای مهارتی موقت استرالیا، باید ارزیابی مهارت مثبت دریافت کنند. برای مهندسان حمل و نقل، ارزیابی مهارت‌ها می‌تواند از طریق موسسه Engineers Australia انجام شود.
مهندسی حمل و نقل گرایشی از رشته مهندسی عمران است که مسئول برنامه‌ریزی، طراحی، نظارت بر ساخت و نگهداری پروژه‌های مهندسی عمران مرتبط با شبکه‌های حمل و نقل از جمله جاده‌ها، بزرگراه‌ها، پل‌ها، راه‌آهن، فرودگاه‌ها و بنادر است. مهندسان حمل و نقل همچنین نقش مهمی در مقابله با چالش‌های پیچیده‌ای مانند تغییرات آب و هوایی یا بلایای طبیعی دارند و از این حیث، صاحبان یکی از مشاغل کلیدی در کشور استرالیا به شمار می‌روند. رشته مهندسی حمل و نقل در ANZSCO کد منحصر به فرد ۲۲۱۵ را دارد.
ANZSCO مخفف عبارت “Australian and New Zealand Standard Classification of Occupations” و به‌معنی استاندارد طبقه‌بندی مشاغل استرالیا و نیوزلند است. در این سیستم، تمامی مشاغل استرالیا و نیوزیلند در ۵ سطح اصلی طبقه‌بندی شده‌اند و هر کدام یک کد منحصربه‌فرد دارند.
برای ارزیابی مهارت‌ مهندسان حمل و نقل (ANZSCO کد 233215) ۶ مسیر مختلف وجود دارد:
ارزیابی مدارک معتبر:

 • مسیر صلاحیت استرالیا
 • مسیر توافق واشنگتن
 • مسیر توافق سیدنی
 • مسیر توافق دوبلین
 • مسیر سایر مدارک به‌رسمیت شناخته‌شده

ارزیابی مدارک غیر معتبر:

 • مسیر گزارش اثبات شایستگی (CDR-Competency Demonstration Report)

انتخاب مسیر ارزیابی بستگی به کشوری دارد که مدرک مهندسی شما در آن اخذ شده است. شما می‌توانید با انتخاب کشور اخذ مدرک در وبسایت ieagreements.org درباره شیوه ارزیابی مدرک تحصیلی خود اطلاعات بیشتری کسب کنید. مهندسانی که مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه‌های ایران دریافت کرده‌اند، برای ارزیابی مهارت‌ باید از مسیر گزارش اثبات شایستگی (CDR) درخواست دهند. آمادگی برای ارزیابی در این مسیر مستلزم تلاش و زمان بیشتری است.
در ادامه برخی از مدارک مورد نیاز در فرایند ارزیابی مهارت‌ مهندسان حمل و نقل استرالیا را ذکر کرده‌ایم:

 • عکس پاسپورتی
 • مدارک شناسایی (مانند پاسپورت یا شناسنامه)
 • سند تغییر نام (در صورتی که تابه‌حال نام خود یا املای آن را تغییر داده‌اید)
 • رزومه و CV
 • مدارک صلاحیت زبان انگلیسی (Engineers Australia نسخه عمومی یا آکادمیک نتایج آزمون آیلتس، آزمون آکادمیک TOEFL iBT و PTE را می‌پذیرد. فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی از استرالیا یا افراد دارای مدارک معتبر از کشورهایی که زبان رسمی آن‌ها انگلیسی است، معمولا نیازی به ارائه این مدرک ندارند.)
 • مدارک تحصیلی (شامل گواهی فارغ‌التحصیلی، گواهینامه پایان دوره‌ها، مدارک جوایز)
 • مجوزها (اگر اخذ مجوز در کشوری که در حال حاضر در آن مشغول به کار هستید، اجباری است)

بر اساس مدارک پشتیبانی که ارائه کرده‌اید، Engineers Australia ارزیابی می‌کند که آیا مدرک تحصیلی یا تجربه کاری شما در سطح کافی و مرتبط با مهندسی حمل و نقل است یا خیر.
هنگامی که مراحل فرایند ارزیابی مهارت‌ها را طی کردید، Engineers Australia یک نامه نتیجه ارزیابی برای شما صادر می‌کند. اگر نتیجه مثبت باشد، می‌توانید EOI خود را در SkillSelect ارسال کنید یا فرآیندهای مربوطه را برای اخذ نامزدی ماهر ایالتی آغاز کنید.

وظایف مهندس حمل و نقل در استرالیا

حقوق و دستمزد مهندسان حمل و نقل در استرالیا

حقوق مهندس حمل و نقل در استرالیا بر اساس داده‌های سه منبع مختلف، به‌صورت زیر است:

 • داده‌های وبسایت PayScale: میانگین حقوق یک مهندس حمل و نقل در استرالیا ۷۵,۶۰۰ دلار استرالیا در سال است و حقوق پایه از ۶۹ هزار دلار استرالیا تا ۸۲ هزار دلار استرالیا و پرداختی کل از ۶۹ هزار دلار استرالیا تا ۹۰ هزار دلار استرالیا متغیر است.
 • داده‌های وبسایت Talent.com: میانگین حقوق یک مهندس حمل و نقل در استرالیا ۱۰۱,۹۸۴ دلار استرالیا در سال یا ۵۲.۳۰ دلار استرالیا در ساعت است. حقوق افراد تازه‌کار از ۹۲,۸۲۱ دلار استرالیا در سال شروع می‌شود و اغلب کارکنان با تجربه تا ۱۲۰,۴۹۲ دلار استرالیا در سال دریافت می‌کنند.
 • داده‌های وبسایت SalaryExpert: میانگین حقوق ناخالص یک مهندس حمل و نقل در استرالیا ۱۴۶,۴۰۴ دلار استرالیا یا معادل نرخ ساعتی ۷۰ دلار استرالیا است.

توجه داشته باشید که این ارقام به‌صورت میانگین هستند و حقوق شما ممکن است بر اساس عواملی مانند تجربه، مهارت‌ و مکان متفاوت باشد. پیشنهاد می‌کنیم پیش از اقدام برای مهاجرت، تحقیقات جامعی انجام دهید و داده‌های حقوق و دستمزد را از منابع متعدد بررسی کنید.

جمع‌بندی

مهاجرت مهندسان حمل و نقل به استرالیا، دستاوردی بزرگ برای زیرساخت‌ و همچنین اقتصاد این کشور محسوب می‌شود. از آنجا که دولت استرالیا توسعه سیستم‌های حمل و نقل کارآمد، پایدار و مقرون‌به‌صرفه را در اولویت خود قرار داده، به‌طور فزاینده‌ای به‌دنبال بهره‌گیری از تخصص مهندسان حمل و نقل ماهر از سراسر جهان است. با قرار گرفتن شغل مهندسی حمل و نقل در فهرست مهارت‌های استراتژیک میان‌مدت و بلندمدت (MLTSSL) و فهرست اولویت‌های مهاجرتی مهارت‌های حرفه‌ای (PMSOL)، تاکید دولت استرالیا بر نقش حیاتی این متخصصان به‌طور واضح قابل مشاهده است.
پردازش اولویت‌دار درخواست‌ها برای مهندسان حمل و نقل، تعهد استرالیا را به جذب استعدادهای برتر نشان می‌دهد و اطمینان می‌دهد که این کشور همچنان از پیشروان مهندسی حمل و نقل باقی می‌ماند. مهندسان حمل و نقلی که به استرالیا مهاجرت می‌کنند، بدون شک فرصت‌های فراوانی برای شکوفایی در این حوزه پویا خواهند یافت. اگر قصد بررسی شرایطتان برای مهاجرت به استرالیا به‌عنوان مهندس حمل و نقل را دارید، همین حالا فرم مشاوره سلکت ویزا را تکمیل کنید تا از تجارب کارشناسان ما به‌طور رایگان بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

مهندسان حمل و نقل به‌دلیل نقش کلیدی در توسعه سیستم‌های حمل و نقل کارآمد و پایدار، در کشور استرالیا بسیار مورد تقاضا هستند. مهندسی حمل و نقل در فهرست مهارت‌های استراتژیک میان‌مدت و بلندمدت (MLTSSL) و فهرست اولویت‌های مهاجرتی مهارت‌های حرفه‌ای (PMSOL) استرالیا قرار دارد.

برای مهاجرت مهندسان حمل و نقل به استرالیا چندین گزینه ویزا وجود دارد؛ از جمله ویزای مستقل ماهر ساب‌کلاس ۱۸۹، ویزای نامزدی ماهر ساب‌کلاس ۱۹۰، ویزای موقت ماهر منطقه‌ای ساب‌کلاس ۴۹۱ و چندین گزینه دیگر.

فرآیند کلی شامل کسب ارزیابی مهارت مثبت، ارسال اظهارنامه علاقه‌مندی (EOI) از طریق وب‌سایت SkillSelect، کسب نامزدی ایالتی و سایر مراحل است که در مطلب حاضر به آن‌ها پرداخته‌ایم.

بله؛ به‌دلیل قرارگرفتن این حرفه در فهرست اولویت‌های مهاجرتی مهارت‌های حرفه‌ای (PMSOL)، نامزدی‌ و درخواست‌های ویزای مهندسان حمل و نقل با بالاترین اولویت توسط دولت استرالیا مورد بررسی قرار می‌گیرند.

اخذ ارزیابی رسمی مهارت‌ توسط یک نهاد معتبر مانند Engineers Australia اولین گام است که انجام آن قبل از درخواست ویزا الزامی است.

Engineers Australia توسط دولت استرالیا مجاز به ارزیابی صلاحیت‌، مهارت‌ها و تجربه مهندسان برای اهداف مهاجرتی است.

بله؛ کسب نتیجه قابل قبول در آزمون زبان انگلیسی بخشی از فرآیند درخواست ویزا است و در الزامات مهاجرتی و سیستم امتیازدهی متقاضیان لحاظ شده است.

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را ثبت کنید
رزرو مشاوره آنلاین