مهاجرت پزشکان به استرالیا
خانه / مهاجرت به استرالیا / مهاجرت پزشکان به استرالیا

مهاجرت پزشکان به استرالیا

یکی از مشاغلی اصلی مهاجرت به استرالیا به مسیر پزشکی برمی‌گردد مسیری که انواع مختلف آن همیشه در لیست مشاغل استرالیا وجود داشته است. مهاجرت پزشکان به استرالیا در این سال ها رشد زیادی را به خود دیده است که این موضوع می تواند دلایل زیادی را داشته باشد. یکی از دلایلی که مهاجرت پزشکان به استرالیا را افزایش داده است درآمد و حقوق بالای این قشر از جامعه در استرالیا است چرا که براساس آمارها درآمد سالانه بالای 120 هزار دلار استرالیا را برای پزشکان درنظر گرفته اند که در ادامه به توضیح بیشتری در این زمینه می پردازیم. کشورهایی مانند آمریکا و کانادا و همچنین کشورهای اروپایی شرایط سختی را برای پزشکان درنظر گرفته اند و همین موضوع می تواند باعث شود بسیاری از پزشکان مهاجرت به استرالیا را ترجیح دهند.

بر اساس آمار منتشره، استرالیا تا سال 2025 به تعداد زیادی پزشک عمومی نیاز دارد تا بتواند مشکل کمبود پزشک را در بسیاری از مناطق کم جمعیت و شهرها برطرف نماید و همان طور که میدانید در سال های اخیر کمبود در بخش مشاغل مرتبط با پزشکی در استرالیا احساس می شود. در مجموع تمام این موارد را عنوان کردیم تا بگوییم که چرا مهاجرت پزشکان به استرالیا چرا تقاضای بالایی دارد و از نشانه های آن این است که از میان 4 پزشک در استرالیا حداقل یکی از آنها مهاجر است.

به طور کلی، ۳ مسیر اصلی برای مهاجرت پزشکان به استرالیا وجود دارد:

 • اقدام به عنوان پزشک عمومی
 • اقدام به عنوان پزشکان متخصص
 • اقدام به عنوان مدیر درمانگاه

 

مهاجرت به استرالیا به عنوان پزشک عمومی

 

مهاجرت به استرالیا به عنوان پزشک عمومی

مهاجرت پزشکان به استرالیا مسلما دارای یک پروسه می باشد که باید هر پزشکی آن را طی کند. اگر شما قصد دارید به عنوان یک پزشک عمومی به استرالیا مهاجرت کنید باید مراحل زیر را یکی پس از دیگری با موفقیت انجام دهید.

 

در مرحله اول شما دوست عزیز اگر قصد مهاجرت به استرالیا به عنوان پزشک عمومی را دارید باید مدارک خود را ارزیابی کنید. دو سازمان ارزیابی مدارک پزشکان AMC و ECFMG هستند. AMC که مخفف Australian Medical Council که سازمان ارزیابی کننده در زمینه سطح علمی پزشکان می باشد و ECFMG هم سازمان ارزیابی آمریکایی می باشد که جهت ارزشیابی مدارک تحصیلی پزشکان مشغول به کار است. هزینه های ارزیابی توسط سازمان AMC حدود 500 دلار استرالیا می باشد و هزینه ارزیابی سازمانECFMG حدودا 200 دلار استرالیا می باشد.

 

در مرحله دوم شما به عنوان یک پزشک عمومی باید در آزمون AMC MCQ نمره قبولی را کسب کنید. توجه کنید این آزمون در ایران برگزار نمی شود و شما باید راهی کشورهای دیگر مانند ترکیه شوید هزینه ای در حدود ۲۷۲۰ دلار استرالیا پرداخت کنید.

 

در مرحله سوم شما باید نمره قبولی در آزمون زبان انگلیسی OET که یک آزمون زبان تخصصی برای پزشکان می باشد را کسب کنید. شما در این آزمون باید حداقل نمره B  را در هر مهارت کسب کنید که می شود معادل آیلتس 7. توجه کنید این آزمون هم در ایران برگذار نمی شود و شما باید به کشورهای اطراف سفر کنید و هزینه آزمون OET 587 دلار استرالیا می باشد.

 

در مرحله آخر شما بعد از کسب نتیجه مثبت در آزمون های بالا، نوبت اقدام برای ویزایی موقت برای سفر به استرالیا به منظور نهایی کردن پروسه Registation و همچنین اخذ Job Offer خواهد بود.

 

شرایط اشتغال پزشکان عمومی در استرالیا

سوالی که تقریبا برای اکثر پزشکانی که قصد مهاجرت به استرالیا را دارند این است که چگونه برای در استرالیا باید مشغول به کار شوند. شک نکنید شما در حال ورود به یک کشور مدرن و پیشرفته هستید و از این رو استرالیا هم همانند دیگر کشورهای هم تراز خود قوانین سفت و سختی در زمینه پزشکی دارد و یک پزشک نیاز به طی مراحلی دارد تا اجازه کار را پیدا کند. کاملا طبیعی است که شما برای مهاجرت به استرالیا از طریق پزشکی سازمان های مختلفی شما را ارزیابی می کنند که تمامی این موارد برای این است که پزشکان توانمندی وارد سیستم پزشکی استرالیا شوند. سازمان RACGP هم که معروف به کالج پزشکان عمومی می باشد، مسئولیت ارزیابی و تعیین توانمندی پزشکان در مورد کار در عرصه ی General Practice  را بر عهده دارد. از این رو یک پزشک عمومی از دو مسیر می تواند در استرالیا مشغول به کار شود:

یک مسیر برای پزشکانی است که قصد دارند در استرالیا پزشک خانواده یا General Practitioner شوند و می توانند با کار درمانگاهی وارد استرالیا شده و از درآمد مناسبی بهره مند شوند و در نهایت به اقامت دائم و شهروندی استرالیا دست پیدا کنند.

مسیر دیگر برای پزشکانی که به استرالیا مهاجرت کرده اند این است می خواهند در بیماستان ها به فعالیت بپردازند. این پزشکان پس از گذراندن آزمون Clinical و بعد Job offer بیمارستانی، پزشکان می توانند از طریق آن وارد Setting بیمارستانی شوند و بعد از چند سال اشتغال، اقامت دائم و در نهایت  Citizenship (شهروندی) دریافت نمایند.

 

نکته : در نهایت اصلی ترین سازمان ارزیابی مدارک پزشکان در استرالیا که مسئولیت صدور مجوز کار و همچنین شماره Registration که معادل نظام پزشکی در ایران است، سازمان AHPRA استرالیا می باشد که این سازمان در واقع تصمیم نهایی را در مورد اعطای حق کار به پزشکان می گیرد.

 

مهاجرت به استرالیا به عنوان مدیر درمانگاه

 

مهاجرت به استرالیا به عنوان مدیر درمانگاه

اگر شما سابقه کار به عنوان مدیر کلینیک یا بیمارستان را دارید می توانند این روش و مسیر را برای خود انتخاب کنید چرا که مهاجرت به استرالیا به عنوان مدیر درمانگاه شرایط مناسبی را دارد و افرا زیادی تا به امروز از این طریق وارد استرالیا شده اند. شاید دلیل اصلی این موضوع که بسیاری این مسیر را انتخاب می کنند این است که در مسیر مهاجرت به استرالیا از طریق پزشک عمومی و یا متخصص شما نیاز دارید با سازمان های ارزیابی زیادی دست و پنجه نرم کنید و چند آزمون بدهید تا به عنوان یک پزشک Registration شوید.

اما در این حالت به دلیل عدم نیاز به شرکت در امتحانات تخصصی پزشکی و همچنین Registration استرالیاشرایط بسیار راحت تر است. در نهایت شما با کسب اقامت 4 ساله استرالیا به شرط ۲ سال اقامت در استرالیا و ۱ سال کار تمام وقت (با هر عنوان شغلی)، می توانید اقامت موقت خود را تبدیل به ویزای دائم می شود. پروسه مهاجرت پزشکان به استرالیا به عنوان مدیر درمانگاه به شرح زیر است:

مرحله اول شما باید مدارک مورد نیاز مانند مدارک تحصیلی، مدارک کاری و سوابق مدیریتی خود را به سازمان های مربوطه ارسال کنید تا بررسی کنند که این پروسه حدودا 3 ماه زمان بر است و در حدود 880 دلار استرالیا هزینه بر است.

مرحله دوم ارسال تقاضای صدور دعوتنامه برای ویزای مهارت به یک ایالت در استرالیا میباشد. این مرحله معمولا هزینه ای ندارد و حدود ۳ ماه زمان نیاز دارد.

مرحله سوم این است که شما پس از اخد دعوتنامه، باید برای ویزا اقدام کنید که بازه زمانی آن بین ۶ تا ۹ ماه در حالت عادی زمان بر است و هزینه آن هم بسته به تعداد اعضاء خانواده متغیر است.

شما برای مهاجرت به استرالیا از طریق مدیر درمانگاه نیاز به داشتن حداقل شرایط زیر هستید:

 • همانند ویزای اسکیل ورکر سن شما زیر 45 سال باشد.
 • مدارک تحصیلی مرتبط یعنی داشتن مدرک تحصیلی پزشک عمومی
 • حداقل یک سال سابقه مدیریت درمانگاه و کلینیک را داشته باشید.
 • کسب نمره آیلتس ۷ یا OET نمره B در همه مهارت ها

توجه فرمایید که مسیر مدیر کلینیک صرفا برای اخذ ویزا کاربرد دارد و پس از اخذ ویزا، متقاضی هیچ الزامی برای کار به عنوان مدیر کلینیک در استرالیا ندارد و میتواند با هر عنوانی (حتی پزشک مشروط به قبولی در امتحانات مربوطه) در استرالیا فعالیت کند. در ضمن، مسئولیت پیدا کردن کار پس از اخذ ویزا بر عهده شخص متقاضی است

 

اگر شما در ایران کسب و کار و یا جواز کسبی دارید که از گردش مالی سالیانه مناسبی برخوردار باشد و میزان دارایی های شما در ایران (شامل اموال منقول و غیر منقول) باید حداقل 2/5 میلیارد تومان باشد، می توانید برای این ویزا که سابکلاس 188 می باشد اقدام کنید.

مطالب مرتبط

1402/03/08

حداقل حقوق در استرالیا؛ عوامل تاثیر گذار بر آن

بسیاری از افراد قصد دارند برای رسیدن به زندگی بهتر از طریق مسیرهای مختلف به کشورهای خارجی مهاجرت کنند. یکی از مقاصدی که وضعیت بسیار مناسبی از تمامی...

ادامه مطلب

1402/02/08

مهاجرت کابینت ساز به استرالیا

مهاجرت کابینت ساز به استرالیا از آن دسته از تخصص‌هایی به حساب می‌آید که بسیار راحت‌تر از رشته مهندسی مانند مکانیک، معماری و امثال آنها است. شاید از...

ادامه مطلب

1402/02/08

بیمه عمر در استرالیا

زمانی که قصد ادامه زندگی در کشوری جدید را دارید، بدون شک می‌دانید که میان برخی از مفاهیم و امور کلی در ایران و مقصد مدنظرتان تفاوت‌هایی وجود...

ادامه مطلب

نظرات 2

نظر دهید

2 دیدگاه دربارهٔ «مهاجرت پزشکان به استرالیا»

 1. سلام وقت بخیر،فرمودین تا سال۲۰۲۵به پزشکان زیادی نیاز هست،یعنی بعد از این تاریخ شرایط پذیرش پزشکان سخت خواهد شد؟

  1. وحید دبیری

   شرایط مهاجرت پزشکان به استرالیا در هر حالتی سخت است چرا که باید آزمون ها مختلفی را طی کنند تا صلاحیت خود را اثبات کنند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

رزرو مشاوره آنلاین