قلمرو شمالی استرالیا NT – داروین
خانه / زندگی در استرالیا / قلمرو شمالی استرالیا NT – داروین

قلمرو شمالی استرالیا NT – داروین

قلمرو شمالی استرالیا Northern Territory یکی از مناطقی که قصد معرفی و بررسی آن را داریم جایی که آن را با قلمرو معرفی می کنند نه ایالت و بیشتر آن را با قلمرو NT معرفی می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ایالت های استرالیا به لینک مربوطه مراجعه کنید. قلمرو شمالی استرالیا Northern Territory در شمال استرالیا قرار دارد جایی که از شرق به ایالت کویینزلند استرالیا از جنوب به ایالت استرالیا جنوبی یا همان South Australia و از غرب به استرالیا غربی و یا همان وسترن استرالیا همسایه است شمال این قلمرو را دریا احاطه کرده است. قلمرو NT وسعت بسیار زیادی را دارد، چیزی در حدود ۱,۳۴۹,۱۲۹ کیلومتر مربع به طوری که این منطقه از لحاظ وسعت در میان ایالت ها و قلمروهای استرالیا رتبه سوم را به خود اختصاص داده است. اما از نظر جمعیت در سرشماری انجام شده در سال 2016 عدد 240 هزار نفر را نشان داد که برای این وسعت بسیار کم است و این منطقه را کم جمعیت ترین منطقه در استرالیا کرده است و تراک جمعیت بسیار پایینی دارد. مرکز قلمرو شمالی استرالیا Northern Territory ، شهر داروین است که جمعیت 148.564 هزار نفری دارد.

داروین مرکز قلمرو شمالی استرالیا

شهر داروین استرالیا پایتخت و مرکز قلمرو شمالی استرالیا می باشد با جمعیت 140 هزار نفری که در شمال قلمرو NT قرار دارد. این شهر بزرگترین شهر این قلمرو می باشد، یک شهر ساحلی در کنار دریای تیمور که به خاطر موقعیت خود باعث شده است موقعیت تجاری مناسبی داشته باشد چرا که با آسیای جنوب شرقی مانند مالزی و اندونزی ارتباط مناسبی دارد. داروین استرالیا دارای آب و هوای گرمسیری می باشد به طور کلی مرطوب و خشک. ژانویه و فوریه مرطوب ترین فصول سال است. متوسط ​​دما در این ماه ها از 24.6 درجه سانتیگراد (75 درجه فارنهایت) تا 31.9 درجه سانتیگراد (85 درجه فارنهایت) است. در ماه های مارس و آوریل بارش باران رفته رفته کاهش می یابد. در طول فصل خشک، شهر دارای آسمان صاف و وزش نسیم ملایم از دریا دارد.

جهت دریافت مشاوره رایگان ویزاهای تخصصی هیمن حالا ثبت نام کن

 

داروین استرالیا یک شهر چند ملیتی می باشد و مردمان آن از بیش از ۵۰ فرهنگ مختلف هستند. همزیستی مسالمت آمیز ساکنان بومی و غیر بومی داروین نیز به جذابیت آن افزوده است. این شهر برای توریست ها و مهاجران جاذبه های بسیاری دارد قایق ها در اطراف بندر همیشه در حرکت می باشند رستوران و بارهای آن محیط منحصر به فردی دارند. موزه ها و گالری های داروین پیشینه این شهر و هنرهای بومیان منطقه را به زیبایی به نمایش می گذارند. یکی از جاذبه های شهر داروین بازار های محلی آن است که در فصل های بدون باران برپا می شوند. اگر به دنبال اقامت در یک منطقه رجیونال و کم جمعیت استرالیا هستید این من شهر گزینه مناسبی می باشد زیرا موقعیت های شغلی رو به رشدی دارد. منابع طبیعی بسیار، پروژه بزرگ نفت و گاز این منطقه و نیز معادن اورانیوم و آهن همگی دورنمای شغلی چشمگیری در این منطقه ایجاد کرده اند. به علاوه، پروژه های ساخت و ساز بسیاری در مرکز شهر داروین در جریان است.

 

صخره uluru

 

آب و هوای قلمرو شمالی استرالیا NT

قلمرو شمالی استرالیا Northern Territory می توان به دو بخش تقسیم کرد، بخش اصلی آن نوار ساحلی و یا شمالی این قلمرو می باشد که شهر داروین نیز جزء آن می باشد که دارای آب و هوای استوایی با رطوبت بالا و دو فصل مرطوب (اکتبر تا آپریل) و فصل خشک (مه تا سپتامبر) دارد. در فصل خشک تقریباً هر روز گرم و آفتابی است و رطوبت بعد از ظهر حدود 30٪ است. بارش در ماه مه و سپتامبر بسیار کم است. در خنک ترین ماه های ژوئن و ژوئیه ، حداقل دمای روزانه ممکن است تا 14 درجه سانتیگراد (57 درجه فارنهایت) کم شود، اما بندرت پایین دما پایین می آید و یخبندان هرگز ثبت نشده است.

فصل مرطوب با طوفان های گرمسیری و باران های موسمی همراه است. بیشترین میزان بارندگی بین دسامبر و مارس (تابستان نیمکره جنوبی) رخ می دهد، که رعد و برق در آن فصل رایج است و بعد از ظهر میانگین رطوبت نسبی بیش از 70 درصد در مرطوب ترین ماه ها رخ می دهد.بخش دیگر منطقه مرکزی می باشد که کویری و بیابانی می باشد و تابستان های گرمی دارد و در فصل های بارانی بیش از 250 میلیمتر باران نمی آید.بالاترین درجه حرارت ثبت شده در قلمرو 48.3 درجه سانتیگراد می باشد.

 

بررسی جمعیت در قلمرو شمالی استرالیا NT

جمعیت سرزمین شمالی در سرشماری سال 2011 استرالیا 211.945 نفر بوده است، که از سرشماری سال 2006، 10 درصد افزایش یافته است. جمعیت این سرزمین 1٪ از کل جمعیت استرالیا را تشکیل می دهد. جمعیت این منطقه به طور میانگین جوانترین جمعیت استرالیا را به خود اختصاص داده است، (23.2٪) زیر 15 سال و کمترین نسبت یعنی (5.7٪) در سن 65 سال و بالاتر را دارند. سن متوسط ساکنان قلمرو شمالی 31 سال است، شش سال جوان تر از سن متوسط ملی است. استرالیایی های بومی حدود 49٪ از زمین را در اختیار دارند. امید به زندگی استرالیایی های بومی بسیار پایین تر از استرالیایی های غیر بومی در قلمرو شمالی است. آمارهای ABS نشان می دهد كه استرالیایی های بومی حدود 11 سال زودتر از متوسط ​​استرالیا غیر بومی جان خود را از دست می دهند. بیش از 54% جمعیت در داروین و اطراف آن زندگی می کنند. کمتر از نیمی از جمعیت این سرزمین در مناطق روستایی شمالی زندگی می کنند.

در سرشماری سال 2016 ، رایج ترین اجداد نامزد شده بودند: استرالیا (32.8٪)، انگلیسی (27.6٪)، بومی (25.5))، ایرلندی (9.3٪)، اسکاتلندی (7.5٪)، آلمانی (4.4٪)، فیلیپینی (3.5٪)، چینی (3.1٪)، هندی (2.3٪)، ایتالیایی (2.1٪)، یونانی (2٪)، هلندی (1.3٪)جمعیت قلمرو شمالی

 

جمعیت تخمینی ساکن از سال 1981 تخمین زده می شود:
تخمین جمعیت
برای قلمرو شمالی
19014،765
195619،556
196144،481
1974102،924
197697،090
1981122،616
1991165،493
1996181،843
2002200،019
2006192.900
2011211.945
2016228،833
منبع: دفتر آمار استرالیا
(Est Resident Pop)

 

سیستم آموزشی قلمرو شمالی استرالیا NT

سیستم آموزشی مدارس در این قلمرو به این صورت می باشد که شش سال تحصیل در مقطع ابتدایی است، سه سال مقطع راهنمایی و سه سال مقطع دبیرستان در آغاز سال 2007 ، سرزمین شمالی مدرسه راهنمایی را برای سالهای 7 تا 9 و دبیرستان برای سالهای 10 تا 12 معرفی کرد. کودکان سرزمین شمالی به طور کلی مدرسه را از پنج سالگی شروع می کنند. دانش آموزان پس از اتمام دوره متوسطه، گواهی آموزش و پرورش منطقه شمالی (NTCE) را کسب می کنند. دانشجویانی که تحصیلات متوسطه خود را با موفقیت پشت سر می گذارند همچنین برای تعیین میزان پذیرش در دانشگاه، رتبه ورودی سوم یا نمره ATAR را دریافت می کنند. مدارس قلمرو شمالی استرالیا NT به صورت خصوصی و دولتی اداره می شوند. مدارس دولتی، که به عنوان مدارس دولتی شناخته می شوند، توسط وزارت آموزش و پرورش تأمین می شوند و مستقیماً اداره می شوند. مدارس دارای هزینه های پرداخت خصوصی شامل مدارسی هستند که توسط کلیسای کاتولیک و مدارس مستقل اداره می شوند. از سال 2009 ، منطقه شمالی دارای 151 مدرسه دولتی، 15 مدرسه کاتولیک و 21 مدرسه مستقل بود. 39492 دانش آموز در مدارس اطراف قلمرو ثبت نام کردند و 29175 نفر در مدارس دولتی و 9،882 در مدارس مستقل بودند. سرزمین شمالی حدود 4000 معلم تمام وقت دارد.

 

در این منطقه سه دانشگاه اصلی وجود دارد که یکی از آنها جزء 8 دانشگاه برتر استرالیا می باشد. این سه دانشگاه بر اساس مواردی مانند داشتن امتیاز، مجوز و اعتبار لازم از سوی سازمان آموزش عالی کشور استرالیا ، ارائه حداقل چهار سال برای دوره کارشناسی (مدرک کارشناسی) و یا مدرک کارشناسی ارشد (استادیار و یا درجه دکتری)، ارائه دوره‌ها به طور عمده در قالب سنتی، حضوری و غیرحضوری در این لیست قرار دارند.

 

اقتصاد و حمل و نقل در قلمرو شمالی استرالیا Northern Territory

اقتصاد سرزمین شمالی عمدتاً توسط معدن هدایت می شود، این صنعت متمرکز بر تولید مواد معدنی ، نفت و انرژی است و حدود 2.5 میلیارد دلار به تولید ناخالص کشور کمک می کند و بیش از 4600 نفر را استخدام می کند. استخراج معادن 14.9٪ از تولید ناخالص کشور را در سال 2015 به خود اختصاص داد. در سال های اخیر، عمدتا به دلیل تأثیر پروژه های بزرگ زیرساختی و گسترش معادن، ساخت و سازها معدن را به عنوان بزرگترین صنعت در قلمرو شمالی انتخاب شد. اقتصاد طی دهه گذشته رشد چشمگیری داشته است، از ارزش 15 میلیارد دلار در سال های 2004-2005 به بیش از 22 میلیارد دلار در سال 2014-15. سرانه تولید ناخالص کشور در سرزمین شمالی (72،496 دلار) می باشد که بالاتر از هر ایالت یا قلمرو دیگری در استرالیا است چرا که تولید ناخالص داخلی سرانه استرالیا (54606 دلار) است.

 

در سال های اخیر صادرات سرزمین شمالی افزایش چشمگیری را داشته است. بیشترین سهم در صادرات قلمرو شمالی : سوخت های معدنی (عمدتا LNG)، مواد خام (به طور عمده سنگ معدنی) و مواد غذایی و حیوانات زنده (عمدتا گاو زنده) بود. بازارهای اصلی بین المللی برای صادرات قلمرو ژاپن ، چین ، اندونزی ، ایالات متحده و کره است.

واردات به قلمرو شمالی استرالیا Northern Territory نیز سهمی در بازار این منطقه داشته است که عمدتاً شامل ماشین آلات و تجهیزات تولید (58.4٪) و فرآورده های نفتی، زغال سنگ، شیمیایی و تولید محصولات مرتبط (17.0٪) بود.

 

سرزمین شمالی کم جمعیت ترین قلمرو و ایالت در استرالیا است. با وجود جمعیت پراکنده، شبکه ای از جاده‌ها از جمله دو بزرگراه ملی دارد. بزرگراه استوارت از شمال به جنوب در ارتباط با داروین و آلیس اسپرینگز به آدلاید است. راه آهن آدلاید -داروین با یک خط ریلی جدید، آدلاید را از طریق آلیس اسپرینگز به داروین متصل می‌کند. این ایالت یکی از معدود مکانهای باقی مانده بدون محدودیت سرعت در جاده‌های عمومی ‌جهان است. فرودگاه بین المللی داروین برای پروازهای خارجی و داخلی تاسیس شده است. چند فرودگاه کوچکتر نیز برای پرواز‌های داخلی فعالیت می‌کنند.

ماهیگیری در Billabong Water Yellow Yellow در پارک ملی کاکادو ، که درآمد گردشگری زیادی را برای سرزمین شمالی ایجاد می کند. گردشگری پیوندهای محکمی با سایر بخش های اقتصادی از جمله اسکان و خدمات غذایی ، تجارت خرده فروشی ، تفریحی و فرهنگ و حمل و نقل دارد. مقاصدی مانند اولورو و کاکادو باعث می شود که قلمرو شمالی به یک مقصد محبوب برای مسافران داخلی و بین المللی تبدیل شود.مناظر متنوع، آبشارها ، فضاهای باز، فرهنگ بومی و حیات وحش این امکان را برای بازدید کنندگان فراهم می کند تا خود را در شگفتی های طبیعی که سرزمین شمالی ارائه می دهد غرق شوند. در سال 2015 ، این سرزمین در مجموع حدود 1.6 میلیون بازدید کننده داخلی و بین المللی دریافت کرد که حدود 2.0 میلیارد دلار تخمین زده می شود به اقتصاد محلی کمک کند.

 

موقعیت تجاری داروین در منطقه

 

درباره قلمروی شمالی استرالیا

تاریخ باستان شناسی قلمروی شمالی به بیش از چهل هزار سال پیش می رسد، زمانی که استرالیایی های بومی در این منطقه ساکن شدند و تاجران ماکاسا با بومیان قلمروی شمالی وارد تجارت شدند. اولین بار، ساحل این قلمرو در قرن هفدهم میلادی توسط اروپایی ها دیده شد. بریتانیایی ها اولین اروپایی هایی بودند که در قرن نوزدهم سعی در سکونت در مناطق ساحلی نمودند، هرچند که تلاش های آنها ثمری نداشت تا زمانی که بندر داروین در سال ۱۸۶۹ تاسیس گردید.امروزه اقتصاد قلمروی شمالی استرالیا بر اساس توریسم می باشد و پارک ملی کاکادو (Kakadu National Park) در شمالی ترین نقطه این قلمرو و پارک ملی اولورو- کاتا (luru-Kata Tjuta National Park) در استرالیای مرکزی در صدر مکان های توریستی آن قرار دارند.

پایتخت قلمروی شمالی استرالیا شهر داروین بوده که جمعیت آن در سواحل متمرکز نیستند بلکه در اکثر آنها در طول بزرگراه استوارت (Stuart Highway) زندگی می کنند. سایر مناطق پرجمعیت این قلمرو  بر حسب مساحت شامل پالمرستون (Palmerston)، آلیس اسپرینگز (Alice Springs)، کاترین (Katherine) ، هالونبوی (Nhulunbuy) و تنانت کریک (Tennant Creek) می باشند. به ساکنان قلمرو مرکزی، تریتورین (Territorian) با بطور غیر رسمی Top Ender و سنترالین (Centralian) گفته می شود.

جهت دریافت مشاوره رایگان ویزاهای تخصصی هیمن حالا ثبت نام کن

مطالب مرتبط

1402/03/08

حداقل حقوق در استرالیا؛ عوامل تاثیر گذار بر آن

بسیاری از افراد قصد دارند برای رسیدن به زندگی بهتر از طریق مسیرهای مختلف به کشورهای خارجی مهاجرت کنند. یکی از مقاصدی که وضعیت بسیار مناسبی از تمامی...

ادامه مطلب

1402/02/08

مهاجرت کابینت ساز به استرالیا

مهاجرت کابینت ساز به استرالیا از آن دسته از تخصص‌هایی به حساب می‌آید که بسیار راحت‌تر از رشته مهندسی مانند مکانیک، معماری و امثال آنها است. شاید از...

ادامه مطلب

1402/02/08

بیمه عمر در استرالیا

زمانی که قصد ادامه زندگی در کشوری جدید را دارید، بدون شک می‌دانید که میان برخی از مفاهیم و امور کلی در ایران و مقصد مدنظرتان تفاوت‌هایی وجود...

ادامه مطلب

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

رزرو مشاوره آنلاین