خانه / مهاجرت به استرالیا / مقایسه شرایط کانادا و استرالیا از نظر یک مهاجر

مقایسه شرایط کانادا و استرالیا از نظر یک مهاجر

مقایسه شرایط استرالیا و کانادا برای تصمیم مهاجرت (قسمت اول) (در متن این مقاله لینک‌های مفید کاریابی و هزینه‌های اجاره مسکن و … وجود دارد) سعی شده در این مطلب به مقایسه اجمالی شرایط دو کشور کانادا و استرالیا برای مهاجرت بپردازیم. در پست قبل خیلی ساده به مراحل اخذ اقامت قانونی استرالیا پرداختیم و بررسی شرایط شروع پروسه اخذ اقامت کانادا را با توجه به اینکه سلکت ویزا دفتر وکالت تخصصی استرالیا می‌باشد تحقیق در زمینه شرایط و مدارک ویزای کانادا را به خوانندگان عزیر محول می‌کنیم و در آینده سعی می‌کنیم بتوانیم در این خصوص اطلاعات تکمیلی و یا مقایسه ای از مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت قانونی استرالیا و کانادا ارائه نماییم.

با توجه به اینکه این دو کشور در سال‌های اخیر مورد توجه ایرانیان برای مقصد مهاجرت (قانونی) قرار گرفته اند تصمیم گرفتیم مختصراً در خصوص شرایط زندگی در حیطه‌های کلی مطلبی را به نگارش در آوریم. بدین منظور این مقاله را به سه بخش تقسیم کرده ایم که در قسمت اول تا مورد شماره 3 تقدیم حضور گردیده است.

توصیه می‌کنم مقاله ویزای سرمایه گذاری استرالیا را مطالعه فرمایید.

1) مسیر ایران تا کانادا و استرالیا و طول پرواز
2) هزینه اجاره مسکن
3) کاریابی و میزان حقوق و دستمزد
4) هزینه‌های روزمره زندگی
5) آموزش پرورش و خدمات درمانی (سطح خدمات و هزینه‌ها)
6) سیستم حمل و نقل و هزینه خودرو (کیفیت و هزینه‌ها)
7) بانکداری و سیستم مالیات
8) اب و هوا
9) تفریح و خدمات رفاهی

1) طول پرواز و بلیت‌ها
در هر دو مقصد شما مسیر پرواز طولانی را تجربه خواهید کرد. در مسیر استرالیا پرواز شما حتماً یک توقف خواهد داشت زیرا از پروازهای کشورهای امارات، قطر، مالزی و … استفاده خواهید کرد و طول مسیر کلی که 18 ساعت می‌باشد توقف در فرودگاه‌های این کشورها رو نیز اضافه نمایید. البته با یک دید مثبت توقف در مالزی می‌تواند جذاب باشد به شرط اینکه فاصله دو پرواز حداقل نیم روز باشد تا بتوانید در کوالالامپور یک گشت تفریحی کوتاه بزنید.
طول مسیر پرواز به تورنتو کانادا هم همین شرایط را در نظر بگیرید ولی در کل مسیر حدوداً 15 ساعت می‌باشد که کمی از استرالیا کوتاه‌تر است.
هزینه پروازها با توجه به فصل‌های سال و قیمت دلار به روز می‌باشد که از طریق جستجو در اینترنت و آژانس‌های هواپیمایی معتبر قابل استعلام است.

2) هزینه اجاره مسکن
در هر دوی این کشورها قطعاً اجاره خانه با توجه به اینکه هنوز درآمد دلاری ندارید و با تبدیل ریال به دلار باید پرداخت کنید قطعاً بالا خواهد بود.
به طور کلی هر دو کشور شهرهای بزرگی برای سکونت دارند که هر شهری سطح اجاره بهای متفاوت دارند. در خود شهرها نیز ملاک نزدیکی به مرکز شهر (CBD) می‌تواند در هزینه‌ها تاثیر داشته باشد. در ابتدای ورود عموماً مهاجران ترجیح می‌دهند در اطراف مرکز شهر مسکن تهیه کنند تا در هزینه‌های اولیه صرفه جویی گردد. حتی خانه ای به صورت اشتراکی با دیگران به صورت موقت تهیه می‌کنند تا پس از مشخص شدن وضعیت شغلی خانه ای انتخاب کنند تا از نظر دسترسی به محل کار در شرایط مناسب باشد.
برای مقایسه بهتر دو شهر ملبورن و تورنتو را انتخاب کرده ایم.
(نرخ تبدیل دلار استرالیا و کانادا رو به روز استعلام نمایید- اجاره در استرالیا به صورت هفتگی محاسبه می‌گردد که در اینجا جمع ماه ذکر شده) سایت جستجوی خانه در استرالیا 
اجاره یک خواب در مرکز شهر ملبورن حدوداً 2200 دلار در ماه و در تورنتو حدود 1800 دلار
اجاره یک خواب در خارج از مرکز ملبورن 1600 دلار در ماه و در تورنتو حدود 1300 دلار

3) کاریابی و وضعیت درآمد مشاغل
بعد از وضعیت سکونت قطعا مسئله مهم بعدی شغل است. هر دو کشور از نظر وضعیت اقتصادی قوی بوده و نرخ بیکاری در سطح بسیار پایینی قرار دارد.
خارج از بحث مقایسه قطعا عواملی می تواند در امر کاریابی تاثیر مثبت داشته باشد. که به عنوان مثال:
• داشتن آشنایان و دوستان در شهر مورد نظر و معرفی شغل توسط ایشان.
• دانش زبان خوب و برقراری ارتباط با کارفرمایان و شرکت های کاریابی.
• شغل شما در شهر مورد نظر با توجه به شرایط زندگی شهری، شرایط آب و هوایی و نزدیکی به بندرها و سواحل و … و سیستم های حمل و نقل و زیر ساخت های شهری و اداری و … مورد تقاضا باشد.
• داشتن پروفایل های حرفه ای مرتبط به کار مانند پروفایل linkedin.com می تواند در پروسه کاریابی موثر باشد.
• قبل از عزیمت حتما در حوزه تخصصی خود سایت های کاریابی و تخصص های لازم در شغل خود را تحقیق و آموزش و یادگیری آنها را فراگیرید. سایت کاریابی seek.com.au در استرالیا مرجع مناسبی برا این کار است.

مدت زمان پیدا کردن کار به عوامل زیادی بستگی دارد که در  ایران نیز صادق است. مثلاً شهر مورد نظر از نظر صنعت، شهر نشینی، آب و هوا، سیستم حمل و نقل و زیر ساخت‌های شهری در موقعیتی باشد که به تخصص شما نیازمند باشد.
مثلاً رشته‌های مهندسی نفت قطعاً قبل از هر چیزی باید در زمینه شغل خود تحقیق نمایند که آیا شرکت‌های مربوط در آن منطقه فعالیت دارند یا خیر. یا تخصص‌های مرتبط به حمل و نقل دریایی! راه سازی و ساخت و ساز یا مواردی از این قبیل.
با توجه به شرایط خوب هر دو کشور در حوزه اشتغال و نرخ بیکاری پایین، این مورد کاملاً به خود شخص و تلاش کارجو بستگی دارد.

بر اساس آمار غیر رسمی میانگین دستمزد در سال 2017، استرالیا 17.70 و در کانادا 11.40  دلار در ساعت اعلام شده که بعضاً در برخی موارد پرداخت‌های نقدی کارفرمایان کمتر از این مبلغ نیز به گوش می‌رسد. که البته برای مشاغل مختلف تخصصی و خدماتی و  همچنین نوع قرارداد این مبلغ کمی متغییر است.

به طور کلی در استرالیا 68K و کانادا 58K میانگین حقوق در سال اعلام می‌شود.

مطالب مرتبط

1402/03/08

حداقل حقوق در استرالیا؛ عوامل تاثیر گذار بر آن

بسیاری از افراد قصد دارند برای رسیدن به زندگی بهتر از طریق مسیرهای مختلف به کشورهای خارجی مهاجرت کنند. یکی از مقاصدی که وضعیت بسیار مناسبی از تمامی...

ادامه مطلب

1402/02/08

مهاجرت کابینت ساز به استرالیا

مهاجرت کابینت ساز به استرالیا از آن دسته از تخصص‌هایی به حساب می‌آید که بسیار راحت‌تر از رشته مهندسی مانند مکانیک، معماری و امثال آنها است. شاید از...

ادامه مطلب

1402/02/08

بیمه عمر در استرالیا

زمانی که قصد ادامه زندگی در کشوری جدید را دارید، بدون شک می‌دانید که میان برخی از مفاهیم و امور کلی در ایران و مقصد مدنظرتان تفاوت‌هایی وجود...

ادامه مطلب

بدون نظر

نظر دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

رزرو مشاوره آنلاین