سازمان کامپیوتر استرالیا

اگر شما در یکی از رشته‌های مهندسی کامپیوتر فارغ‌التحصیل شده‌اید و یا سابقه کار کاملاً مرتبط با رشته‌های مربوط به مهندسی کامپیوتر را دارید و می‌خواهید از طریق ویزای کار به استرالیا مهاجرت کنید باید برای دریافت اسسمنت مدارک خود را برای سازمان کامپیوتر استرالیا و یا همان سازمان ACS استرالیا ارسال کنید. سازمان کامپیوتر استرالیا مسئولیت ارزیابی مدارک افرادی را دارد که فارغ‌التحصیل یکی از گرایش‌های رشته کامپیوتر هستند، و یا در زمینه کامپیوتر و آی تی سابقه کار دارند و مدارک خود را توسط سازمان کامپیوتر استرالیا و یا سازمان ACS استرالیا معادل مدرک استرالیا می‌کنند.

سازمان کامپیوتر استرالیا همانند دیگر سازمان‌های ارزیاب مدارک استرالیا دارای دستورالعمل و خط مشی تعیین شده از طرف مقامات برنامه ریزی این سازمان است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سازمان‌های ارزیاب مدارک استرالیا به لینک مربوطه مراجعه فرمایید.

انجمن کامپیوتر یا ACS استرالیا

همان‌طور که در قسمت قبل بیان کردیم، یکی از وظایفی که بر عهده ACS استرالیا قرار دارد، ارزیابی مدارک تحصیلی متقاضیانی است که می‌خواهند از طریق روش‌های کاری یا تحصیلی به این کشور مهاجرت کنند.

در کنار بررسی اسناد بیان شده، برخی از متقاضیان اخذ اقامت استرالیا ادعاهایی مبنی بر داشتن تخصص در برخی زمینه‌های خاص را خواهند کرد؛ در این جاست که یکی از نقش‌های دیگر انجمن کامپیوتر خود را به نمایش می‌گذارد و آن چیزی نیست جز ارزیابی مهارت‌های حرفه‌ای و شغلی.

اگر فرد یا افرادی که قصد اخذ ویزای کاری کشور مورد بحث را دارند در این روند موفق نشوند، درخواست آنها با مخالفت رو به رو خواهد شد. تا به اینجا بدون شک به اهمیت بالا و نقش تعیین کننده ACS پی برده‌اید و بدون شک نحوه و پروسه اسسمنت سازمان بیان شده برایتان جالب به نظر می‌رسد. آیا قصد آشنایی بیشتر با این پروسه را دارید؟ در این صوت بخش بعدی را از دست ندهید.

پروسه اسسمنت سازمان ACS استرالیا

در ابتدای امر مدارک تحصیلی ارائه شده توسط شما به انجمن مهندسان کامپیوتر استرالیا به دقت بررسی می‌شود این سازمان مدارک شما را بر اساس استاندارد آموزش ملی استرالیا مورد ارزیابی و همسان‌سازی قرار می‌دهد.

در مرحله بعدی این سازمان واحدهای پاس شده شما را بررسی و تحلیل می‌کند و بعد از آن این واحدهای پاس شده را بررسی می‌کند تا مشخص شود این واحدها جزء تخصص ICT است و یا نه تا از این طریق مشخص شود شما در کدام دسته قرار دارد اینکه ICT MAJOR یا ICT MINOR یا اینکه تعداد دروس پاس شده در رشته علوم کامپیوتر به حد کافی نیست. در مرحله آخر میزان و تعداد واحدهای ICT پاس شده شما که با کد شغلی انتخاب شده از لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا ارتباط نزدیکی دارد بررسی می‌شود تا در نهایت به این صورت میزان سابقه کار لازم برای شما مشخص شود.

هزینه سازمان کامپیوتر استرالیا

"*" indicates required fields

جهت دریافت مشاوره رایگان و تخصصی فرم زیر را تکمیل کنید.

مدارک مورد نیاز برای اسسمنت توسط سازمان کامپیوتر استرالیا

شما برای دریافت اسسمنت مثبت از انجمن مهندسین کامپیوتر استرالیا نیاز به ارائه مدارکی دارید در این قسمت تعدادی از اصلی‌ترین آنها را برای شما بیان می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما تماس بگیرید.

 • صفحه اول پاسپورت معتبر
 • اسکن شناسنامه ترجمه شده
 • ترجمه مدارک تحصیلی و دانشگاهی
 • ترجمه ریز نمرات دانشگاهی
 • ترجمه نامه شرح وظایف در محل کار
 • ترجمه رزومه شغلی
 • مدارک دوره‌های معتبر در صورتی که از این روش‌ها اقدام کنید (مثل سیسکو یا مایکروسافت).
مدارک مورد نیاز برای اسسمنت توسط سازمان کامپیوتر استرالیا

نحوه ارزیابی مدارک توسط سازمان کامپیوتر استرالیا

سازمان ACS استرالیا مدارک متقاضیانی که این سازمان را برای ارزیابی مدارک خود انتخاب می‌کنند به چند دسته تقسیم می‌کند و بر اساس شرایط هر گروه برای آنها سابقه کار تعیین می‌کند.

دسته ICT Major

 • افرادی که توسط سازمان کامپیوتر استرالیا در دسته ICT Major قرار می‌گیرند، اگر دارای مدرک لیسانس و یا بالاتر باشید نیاز به 2 سال تجربه کاری مرتبط در طول 10 سال گذشته و یا 4 سال تجربه کاری در هر زمانی که بوده داشته باشید. توجه کنید که در صورتی که مدرک شما با سابقه کار شما نامرتبط باشد شما نیاز به حداقل 4 سال سابقه کار دارید.
 • دسته دیگری که در ICT Major وجود دارد مختص افرادی است که دارای مدرکی معادل دیپلمای استرالیا باشند. این افراد نیاز به 5 سال تجربه کاری مرتبط در طول 10 سال گذشته و یا 6 سال تجربه کاری در هر زمانی که بوده دارند. توجه کنید که در صورتی که مدرک شما با سابقه کار شما نامرتبط باشد شما نیاز به حداقل 4 سال سابقه کار دارید.

دسته ICT MINOR 

 • افرادی که توسط سازمان کامپیوتر استرالیا در دسته ICT MINOR قرار می‌گیرند، اگر دارای مدرک لیسانس و یا بالاتر باشید نیاز به 5 سال تجربه کاری مرتبط در طول 10 سال گذشته و یا 6 سال تجربه کاری در هر زمانی که بوده داشته باشید. توجه کنید که در صورتی که مدرک شما با سابقه کار شما نامرتبط باشد شما نیاز به حداقل 6 سال سابقه کار دارید.
 • دسته دیگری که در ICT MINOR وجود دارد و مختص افرادی هست که دارای مدرکی معادل دیپلمای استرالیا باشند. این افراد نیاز به 6 سال سابقه کاری مرتبط با مدرک تحصیلی خود دارند و همچنین نوشتن RPL تا از این طریق بتوانند از سازمان کامپیوتر استرالیا اسسمنت مثبت دریافت کنند.

افرادی که هیچ مدرک تحصیلی و دانشگاهی ندارند و فقط سابقه دارند باید به این نکته توجه کنند که سازمان کامپیوتر استرالیا از آنها 8 سال سابقه ی کاری مرتبط مربوط به هر زمانی می خواهد و همچنین نیاز به RPL دارید.

مدت زمان بررسی پرونده‌ها در سازمان کامپیوتر استرالیا

اگر قصد ارزیابی مدارک خود در انجمن کامپیوتر استرالیا را دارید، ابتدا بهتر است دستورالعمل‌ها و اطلاعیه‌های به روز و منتشر شده توسط (Skills Assessment Guidelines for Applicants) را مطالعه کنید تا در روند بیان شده با مشکل مواجه نشوید. در ارتباط با مدت زمان بررسی پرونده‌ها در سازمان کامپیوتر نمی‌توان اظهار نظر دقیق کرد؛ اما می‌توان گفت روند مورد بحث در طی 10 تا 12 هفته به نتیجه خواهد رسید.

اگر به دنبال آن هستید تا درخواستتان دوباره مورد بررسی قرار گیرد و در تصمیم نهایی ACS استرالیا تجدید نظر شود، معمولاً باید 8 هفته تا اعلام نتیجه نهایی انتظار بکشید. آیا با شرایط اضطراری نظیر انقضای ویزا مواجه هستید؟ در این صورت انجمن کامپیوتر استرالیا مسیری برای شما در نظر گرفته تا در مدت زمان کوتاه‌تری درخواستتان مورد بررسی قرار بگیرد.

کد رشتهOccupationرشته
۱۳۵۱۱۲ICT Project Managerمدیر پروژه های کامپیوتری (ICT)
135199ICT Managers necمدیر موضوعات مربوط به کامپیوتر (ICT)
223211ICT Trainerمربی ICT
261111ICT Business Analystتحلیلگر کسب و کار ICT
261112Systems Analystتحلیلگر سیستم
۲۶۱۲۱۲Web Developerتوسعه دهنده وب
۲۶۱۳۱۱Analyst Programmerبرنامه نویس تحلیل گر
۲۶۱۳۱۲Developer Programmerبرنامه نویس
۲۶۱۳۱۳Software Engineerمهندس نرم افزار
۲۶۱۳۱۴Software Testerتست نرم افزار
۲۶۲۱۱۱Database Administratorادمین پایگاه داده
۲۶۲۱۱۲ICT Security Specialistمتخصص امنیت شبکه های کامپیوتری ICT
262113Systems Administratorمدیر سیستم ها
۲۶۳۱۱۱Computer Network and Systems Engineerمهندس شبکه و سیستم های کامپیوتری
۲۶۳۱۱۲Network Administratorمدیر شبکه
۲۶۳۱۱۳Network Analystتحلیلگر شبکه
۲۶۳۲۱۱ICT Quality Assurance Engineerمهندس تضمین کیفیت ICT
263212ICT Support Engineerمهندس پشتیبانی ICT
263213ICT Systems Test Engineerمهندس تست سیستم های ICT
263299ICT Support and Test Engineers necمهندسان پشتیبانی و تست ICT
313113Web Administratorادمین وب سایت

هزینه ارزیابی در انجمن کامپیوتر استرالیا

بدون شک پس از آشنایی با روش‌های مختلف اخذ ویزای استرالیا و درخواست‌های مختلف اداری و رسمی با این موضوع آشنا هستید که برای بررسی تقاضاهای ارائه شده، متقاضیان ملزم به پرداخت مبالغی از پیش تعیین شده‌اند. بررسی مدارک توسط  ACS استرالیا نیز به عنوان یکی از اقداماتی شناخته می‌شود که ملزم به پرداخت هزینه‌هایی است.

فرقی نمی‌کند چه ترکیبی از مدارک استخدام یا تحصیلی را ارائه دهید تا زمانی که این اسناد بیشتر از 8 قسمت نشوند تنها ملزم به پرداخت مبلغ از پیش تعیین شده خواهید بود. اگر تعداد موارد ارسال شده بیش از تعداد مذکور شوند باید به ازای هر یک 50 دلار استرالیا بپردازید. در ادامه جدولی را برای آگاهی کامل شما عزیزان از مخارج این اقدام  قرار داده‌ایم.

[mk_table]

نوع برنامهمبلغ
فارغ‌التحصیل موقت – ساب کلاس 485 ارزیابی مهارت$500
ارزیابی مهارت‌های تحصیلی پس از استرالیا$530
مهارت‌ها (کاربرد عمومی)$530
شناخت یادگیری قبلی (RPL)$575
بررسی درخواست$395
درخواست تجدید نظر$395 

[/mk_table]

RPL یا Recognition of Prior Learning چیست؟

شناخت یادگیری قبلی (RPL) همه چیز در مورد مهارت‌ها و دانشی است که شما از طریق تجربیات کاری و زندگی جمع آوری کرده‌اید و سپس آنها را به الزامات دوره آموزشی فعلی منتقل می‌کنید. RPL باید در شروع یادگیری یا کارآموزی شما و پس از ثبت نام در یک دوره توسط ارائه دهندگان معتبر انجام شود.

"*" indicates required fields

جهت دریافت مشاوره رایگان و تخصصی فرم زیر را تکمیل کنید.