سازمان TRA استرالیا

آیا شما هم اسم سازمان TRA استرالیا را شنیده اید؟ آیا شما قصد مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای کار را دارید؟ آیا شما مدرک فنی حرفه‌ای را دارید؟ توصیه می‌کنم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید زیرا شما با سازمان تی آر ای استرالیا TRA سروکار خواهید داشت. سازمان TRA استرالیا جزء سازمان های ارزیاب مدارک استرالیا پرکاربرد در میان مهاجران استرالیا محسوب می شود. سازمان ارزیابی تی آر ای استرالیا سوالات ارزیابی بیش از 130 رشته فنی و حرفه را برعهده دارد.

متقاضیان بسیاری وجود دارند که قصد مهاجرت به استرالیا از طریق مدرک فنی و حرفه‌ای را دارند که باید مدرک خود را توسط سازمان TRA استرالیا (تی آر ای) ارزیابی کنند، سازمان فنی و حرفه‌ای استرالیا (TRA) مسئول ارائه خدمات ارزیابی و بررسی مدارک متقاضیانی است که در داخل یا خارج از کشور استرالیا، دارای سابقه کاری فنی بوده و شغل آن‌ها در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سازمان‌های ارزیاب مدارک استرالیا به صفحه مربوطه مراجعه فرمایید.

معرفی سازمان TRA استرالیا

در قسمت قبلی توضیحات اندکی پیرامون سازمان TRA استرالیا بیان کردیم و در این قسمت قصد داریم شما را کمی بیشتر با آن آشنا نماییم. همان‌طور که می‌دانید، هنگامی که فردی بخواهد از طریق ویزای کاری استرالیا مهاجرت نماید باید اسسمنتی مثبت از یکی از سازمان‌های ارزیاب به دست آورد. نهادهای مختلفی تحت نظارت دولت وظیفه ارزیابی اسناد و مدارک متقاضیان را بر عهده دارند. بسته به رشته‌ای که می‌خواهید از طریق آن مهاجرت نمایید، باید به سراغ خدمات گیری از سازمانی خاص بروید.

مشاغل زیر مجموعه سازمان TRA بحثی بسیار مهم به حساب می‌رود که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت. Trades Recognition Australia مجموعه‌ای تجاری می‌باشد که زیر نظر وزارت آموزش به فعالیت می‌پردازد. شاید برایتان جالب باشد که 6 مورد از 7 سرویس مجزا ارائه شده توسط آن مربوط به مهاجرت هستند.

آیا می‌خواهید از طریق دریافت اسسمنت مثبت از سازمان TRA استرالیا به اداره مهاجرت نشان دهید که مهارت‌ها و تجربه شما به درد نیازهای بازار کار می‌خورد و می‌توانید عملکردی طبق استاندارد صنعتی کشور داشته باشید؟ در این صورت باید اسسمنت مثبت یکی از سازمان‌های ارزیاب استرالیا را به دست آورید. آیا طبق فهرست مشاغل زیر مجموعه منتشر شده، باید به سراغ TRA بروید؟ در این صورت توصیه می‌کنیم با مطالعه بخش‌های بعدی بیشتر با آن آشنا شوید.

شرایط لازم جهت ارزیابی مهارت‌های مهاجرت TRA

سازمان TRA برای آن که مدارکی را به منظور ارزیابی بپذیرد و وضعیت ارائه دهنده آنها را مشخص نماید، 3 شرط اصلی را تعیین کرده است. در مرحله اول اسنادی که ارسال می‌کنید باید صلاحیت و قابلیت مقایسه با الزامات کشور برای حیطه مد نظر را داشته باشند. نکته بسیار مهم دیگری که باید به آن توجه کنید، داشتن حداقل سابقه کار می‌باشد.

اگر زیر 3 سال در زمینه مد نظر خود فعالیت می‌کنید، اسنادی که ارسال خواهید کرد برای ارزیابی مورد تایید قرار نمی‌گیرند. آیا در سه سال آخری که منتهی به درخواست می‌شود حداقل یک سال آن را به صورت با حقوق در موقعیتی مشغول به کار بوده‌اید و تمامی پیش نیازهای قبلی را هم فراهم می‌کنید؟ در این صورت تمامی شرایط ارزیابی مدارک توسط سازمان TRA استرالیا را خواهید داشت.

شرایط لازم جهت ارزیابی مهارت‌های مهاجرت TRA

چگونه برای ارزیابی مدارک توسط سازمان TRA استرالیا اقدام کنیم؟

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که می‌توان در مسیر ارزیابی مدارک توسط سازمان TRA استرالیا به آن اشاره داشت، کسب اطلاعاتی پیرامون گام‌های مورد نیاز برای گرفتن اسسمنت است. در مرحله اول شما باید با کلیات مجموعه بیان شده، مشاغلی که زیر نظر آن هستند و شرایطی که برای تایید اولیه اسناد دارد آشنایی پیدا کنید. پس از به دست آوردن اطلاعات قابل اطمینان زمان آن می‌رسد تا به سراغ آغاز فرایند اسسمنت بروید.

برای این اقدام تمامی مدارک مورد نیاز را طبق چارچوب‌های تعیین شده جمع آوری کنید تا پس از پرداخت هزینه‌های تعیین شده بتوانید درخواست خود را به طور کامل و بدون نقص به سازمان TRA استرالیا ارسال کنید. برخی از گام‌هایی که در این بخش به آنها اشاره داشتیم را تا اینجا مورد بررسی قرار داده‌ایم و در ادامه همین مقاله هم می‌توانید اطلاعاتی پیرامون سایر گام‌ها به دست آورید.

فهرست مشاغل ارزیابی شده توسط سازمان TRA استرالیا

همان‌طور که در بخش‌های قبلی هم بیان کردیم، سازمان‌های ارزیاب مختلفی در استرالیا مشغول فعالیت هستند. بسته به رشته‌ای که از طریق آن می‌خواهید اقامت کاری مقصد مورد بحث را به دست آورید، باید به سراغ نهاد مربوطه برای دریافت اسسمنت بروید. سازمان TRA استرالیا یکی از مجموعه‌هایی می‌باشد که بیش از 100 رشته مختلف را تحت پوشش خود قرار داده است.

اگر در زمینه‌های فنی و حرفه‌ای و مهندسی فعالیت می‌کنید، به احتمال زیاد باید از خدمات ارائه شده توسط آن بهره ببرید. در ادامه و برای آن که به شما عزیزان در آشنایی با برخی از حیطه‌ها کمک کرده باشیم، جدولی را قرار داده‌ایم. اگر به دنبال اطلاعاتی کامل و به روز هستید، به سایت اصلی سازمان TRA مراجعه نمایید؛ زیرا فهرست مورد بحث ممکن است در طول زمان تغییراتی داشته باشد.

[mk_table style=”style2″]

نام شغل  کد شغلی
Electrical Lines Worker (Aus) / Electrical Line Mechanic (NZ) ۳۴۲۲۱۱
Pressure Welder ۳۲۲۳۱۲
Child Care Centre Manager ۱۳۴۱۱۱
Electrical Engineering Technician ۳۱۲۳۱۲
Mechanical Engineering Technician ۳۱۲۵۱۲
Hardware Technician ۳۱۳۱۱۱
ICT Customer Support Officer ۳۱۳۱۱۲
ICT Support Technicians NEC ۳۱۳۱۹۹
Radiocommunications Technician ۳۱۳۲۱۱
Automotive Electrician ۳۲۱۱۱۱
Motor Mechanic (General) ۳۲۱۲۱۱
Diesel Motor Mechanic ۳۲۱۲۱۲
Motorcycle Mechanic ۳۲۱۲۱۳
Small Engine Mechanic ۳۲۱۲۱۴
Farrier ۳۲۲۱۱۳
Sheetmetal Trades Worker ۳۲۲۲۱۱
Metal Fabricator ۳۲۲۳۱۱
Welder (First Class) (Aus) / Welder (NZ) ۳۲۲۳۱۳
Aircraft Maintenance Engineer (Avionics) ۳۲۳۱۱۱
Aircraft Maintenance Engineer (Mechanical) ۳۲۳۱۱۲
Aircraft Maintenance Engineer (Structures) ۳۲۳۱۱۳
Fitter (General) ۳۲۳۲۱۱
Fitter and Turner ۳۲۳۲۱۲
Fitter-Welder ۳۲۳۲۱۳
Metal Machinist (First Class) ۳۲۳۲۱۴
Textile, Clothing and Footwear Mechanic ۳۲۳۲۱۵
Metal Fitters and Machinists NEC ۳۲۳۲۹۹
Locksmith ۳۲۳۳۱۳
Precision Instrument Maker and Repairer ۳۲۳۳۱۴
Watch and Clock Maker and Repairer ۳۲۳۳۱۶
Toolmaker ۳۲۳۴۱۲
Panel beater ۳۲۴۱۱۱
Vehicle Body Builder ۳۲۴۲۱۱
Vehicle Trimmer ۳۲۴۲۱۲
Bricklayer ۳۳۱۱۱۱
Stonemason ۳۳۱۱۱۲
Carpenter and Joiner ۳۳۱۲۱۱
Carpenter ۳۳۱۲۱۲
Joiner ۳۳۱۲۱۳
Painting Trades Worker ۳۳۲۲۱۱
Glazier ۳۳۳۱۱۱
Fibrous Plasterer ۳۳۳۲۱۱
Solid Plasterer ۳۳۳۲۱۲
Roof Tiler ۳۳۳۳۱۱
Wall and Floor Tiler ۳۳۳۴۱۱
Plumber (General) ۳۳۴۱۱۱
Airconditioning and Mechanical Services Plumber ۳۳۴۱۱۲
Drainer (Aus) / Drainlayer (NZ) ۳۳۴۱۱۳
Gasfitter ۳۳۴۱۱۴
Roof Plumber ۳۳۴۱۱۵
Electrician (General) ۳۴۱۱۱۱
Electrician (Special Class) ۳۴۱۱۱۲
Lift Mechanic ۳۴۱۱۱۳
Airconditioning and Refrigeration Mechanic ۳۴۲۱۱۱
Technical Cable Jointer ۳۴۲۲۱۲
Business Machine Mechanic ۳۴۲۳۱۱
Electronic Equipment Trades Worker ۳۴۲۳۱۳
Electronic Instrument Trades Worker (General) ۳۴۲۳۱۴
Electronic Instrument Trades Worker (Special Class) ۳۴۲۳۱۵
Cabler (Data and Telecommunications) ۳۴۲۴۱۱
Telecommunications Lines Worker (Aus) / Telecommunications Line Mechanic (NZ) ۳۴۲۴۱۳
Baker ۳۵۱۱۱۱
Pastrycook ۳۵۱۱۱۲
Butcher or Smallgoods Maker ۳۵۱۲۱۱
Chef ۳۵۱۳۱۱
Cook ۳۵۱۴۱۱
Florist ۳۶۲۱۱۱
Gardener (General) ۳۶۲۲۱۱
Arborist ۳۶۲۲۱۲
Landscape Gardener ۳۶۲۲۱۳
Greenkeeper ۳۶۲۳۱۱
Hairdresser ۳۹۱۱۱۱
Print Finisher ۳۹۲۱۱۱
Printing Machinist ۳۹۲۳۱۱
Dressmaker or Tailor ۳۹۳۲۱۳
Upholsterer ۳۹۳۳۱۱
Cabinetmaker ۳۹۴۱۱۱
Furniture Finisher ۳۹۴۲۱۱
Wood Machinist ۳۹۴۲۱۳
Wood Machinists and Other Wood Trades Workers NEC ۳۹۴۲۹۹
Boat Builder and Repairer ۳۹۹۱۱۱
Shipwright ۳۹۹۱۱۲
Chemical Plant Operator ۳۹۹۲۱۱
Power Generation Plant Operator ۳۹۹۲۱۳
Jeweler ۳۹۹۴۱۱
Camera Operator (Film, Television or Video) ۳۹۹۵۱۲
Make Up Artist ۳۹۹۵۱۴
Sound Technician ۳۹۹۵۱۶
Signwriter ۳۹۹۶۱۱
Dental Technician ۴۱۱۲۱۳

[/mk_table]

روش‌های ارزیابی مدارک توسط سازمان TRA استرالیا

هر یک از سازمان‌های ارزیاب مدارک، روش یا روش‌هایی خاص برای انجام امور محوله و صلاحیت سنجی متقاضیان دارند. از آنجایی که در این مقاله به سراغ Trades Recognition Australia آمده‌ایم، لازم دیدیم بخشی را به بررسی این موضوع اختصاص دهیم. OSAP و MSA متدهایی هستند که مجموعه مورد بحث از آنها استفاده می‌کند. آیا با مطلع شدن از این موضوع کنجکاو شده‌اید که اطلاعاتی پیرامون آنها به دست آورید و با کلیات آنچه که پیش رو دارید آشنا شوید؟ در این صورت توصیه می‌کنیم بخش‌های بعدی را به دقت مطالعه نمایید؛ زیرا به هر یک از روش‌های مورد بحث قسمتی را اختصاص داده‌ایم.

ارزیابی مدارک به روش OSAP توسط سازمان ارزیابی مدارک استرالیا TRA

آیا شما دارای مدرک فنی حرفه‌ای در زمینه نجار، شکل دهنده فلز، آرایشگر، خدمات نجاری، بنا، کابینت ساز، آشپز، تنظیم کننده جوشکار، سازنده دیگ بخار، ریخته گری با ماشین آلات فلزی، شکل دهنده فلزات، جوشکار فشار قوی، شکل دهنده ورقه‌های فلزی در کارگاه، سازنده ابزار و جوشکاری هستید؟

مدارک شما از طریق روش OSAP در سازمان TRA مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. متقاضیان این روش در ابتدا باید مدارک خود را به یکی از مراکز مورد تایید سازمان تی آر ای TRA (مانند دانشگاه ویکتوریا استرالیا) ارسال می‌کنند و سپس در صورت قبول شدن وارد مرحله دوم می‌شوید که این مرحله معمولاً شامل یک مصاحبه به زبان انگلیسی است. با مثبت بودن نتایج دو حالت پیش می‌آید:

حالت اول OSAP

در این حالت متقاضیان در تمام مراحل (امتحان، تست‌های عملی و مصاحبه) نتیجه مثبت را کسب می‌کند و همچنین رشته و مهارتش، جزء رشته و مهارت‌هایی نمی‌باشد که باید برای شروع کار در استرالیا نیاز به گذراندن دوره و گرفتن مدرک داشته باشد، بس در نتیجه به راحتی می‌تواند متقاضی با در دست داشتن مدرک معادل کاردانی استرالیا برای ویزای کار استرالیا اقدام کند.

حالت دوم OSAP

در این حالت متقاضیان در تمام مراحل (امتحان، تست‌های عملی و مصاحبه) نتیجه مثبت را کسب می‌کند، ولی رشته و حرفه متقاضی جزء رشته‌هایی است که برای شروع کار در استرالیا نیاز به گذراندن دوره و گرفتن لایسنس مربوطه دارد، بنابراین در این حالت به متقاضی مدرکی به نام OTSR داده می‌شود که با در دست داشتن این مدرک باید به استرالیا سفر کرده و بعد از گرفتن لایسنس موقت در ایالتی که قصد مهاجرت به آن را دارد، دوره‌های لازم و آموزش لازم برای گرفتن لایسنس دائم را بگذراند و سپس مدرک او معادل مدرک استرالیایی خواهد شد.

رشته‌های لوله کشی، برق کشی و سیستم‌های تهویه مطبوع حتماً جزء این دسته رشته‌ها خواهند بود. البته ایرانیان عزیزی که این ۴ رشته را گذرانده‌اند می‌توانند برای ارزیابی مدرک خود از روش MSA اقدام کنند که نیاز به این مراحل نباشد؛ زیرا نام ایران در لیست کشورهایی که می‌توانند به صورت مستقیم و با حضور نماینده ارزیابی را انجام دهند نیست.

دو نکته بسیار مهم در زمینه سازمان ارزیابی تی آر ای استرالیا TRA

مصاحبه معمولاً به چه صورتی انجام می‌پذیرد؟ مصاحبه توسط سازمان تی آر ای معمولاً به صورت آنلاین انجام می‌گیرد که در آن شما نمی‌توانید از مترجم استفاده کنید. توجه داشته باشید که در رشته‌های برق کشی، مکانیک سیستم‌های تهویه مطبوع و لوله کشی حتماً علاوه بر مصاحبه ارزیابی عملی هم صورت می‌گیرد

زبان انگلیسی در حالت اقدام از طریق OSAP مورد نیاز نمی‌باشد هر چند مصاحبه به زبان انگلیسی انجام می‌شود و متقاضی اجازه کمک از مترجم را ندارد.

انتخاب مناسب‌ترین راه برای مهاجرت به استرالیا، با توجه به شرایط شما

ارزیابی مدارک به روش MSA توسط سازمان ارزیابی مدارک استرالیا TRA

در قسمت قبل ما به بررسی روش OSAP پرداختیم و تعدادی از رشته‌های تحت پوشش آن را اعلام کردیم. اما در صورتی که روش OSAP رشته و حرفه شما را تحت پوشش خود قرار ندهد سازمان TRA استرالیا مدرک شما ار از طریق روش MSA ارزیابی می‌کند. توجه کنید که ارزیابی مدرک به معنای صدور مدرک دانشگاهی یا گواهی لایسنس کاری نمی‌باشد و تنها ارزش اقدام برای مهاجرت را دارد. برای ارزیابی مدرک توسط سازمان تی آر ای در این حالت نمره زبان و مصاحبه مورد نیاز نمی‌باشد.

مدت زمان ارزیابی مدارک توسط سازمان TRA استرالیا

مدت زمان دقیقی نمی‌توان عنوان کرد ولی در حالت معمول شما بعد از ارسال مدارک خود می‌توانید این انتظار را داشته باشید که بعد از 90 روز مدارک شما ارزیابی و پاسخ آن ارسال شود.

سازمان TRA استرالیا

اعتراض به نتیجه ارزیابی سازمان تی آر ای و درخواست ارزیابی مجدد

در مواردی پیش می‌آید که متقاضیان به نتیجه ارزیابی خود معترض می‌شوند و نتیجه دلخواه خود را کسب نمی‌کنند از این رو قصد اعتراض به نتیجه ارزیابی خود توسط سازمان ارزیابی مدارک استرالیا TRA را دارند. شما 90 روز زمان دارید تا نسبت به این نتیجه اعتراض کنید. دقت کنید که شما نمی‌توانید مدارک جدید را برای اعتراض خود اضافه کنید. اگر می‌خواهید مدارک جدید اضافه کنید باید یک ارزیابی جدید بفرستید، و در فرستادن ارزیابی جدید، احتیاجی به ارسال مدارک قبلی که یک بار فرستاده شده است نمی‌باشد.

مدارک مورد نیاز برای ارزیابی توسط سازمان تی آر ای استرالیا

اسکن رنگی اصل، ترجمه (در صورتی که مدرک به زبان انگلیسی نباشد) و کپی برابر اصل مدارک زیر باید به صورت الکترونیکی برای سازمان TRA استرالیا ارسال کنید.

 • مدرک تحصیلی (ریز نمرات)
 • مدارک کاری (قراردادها و سابقه کاری)
 • مدارکی جهت اثبات حقوق کاری (حداقل دو مدرک: فیش حقوقی، گزارش بیمه، مالیات، گردش حساب و…)
 • مدارک فنی و حرفه‌ای
 • گواهینامه‌های دوره‌های آموزشی
 • گواهی دوره کارآموزی
 • مدارک شناسایی (پاسپورت، شناسنامه، کارت ملی، کارت سربازی یا معافیت، یک قطعه عکس، رزومه)

در زمان ارسال مدارک به سازمان تی آر ای استرالیا نیازی به داشتن نمره زبان نخواهد بود.

مطابق فرمت تعریف شده توسط سازمان TRA استرالیا برای روش MSA نیاز به شرح کار(Job Description) است.

ارائه حداقل یک سال سابقه کار آموزی (۳۰ ساعت در هفته) و حداقل سه سال سابقه کار تمام وقت (۳۸ ساعت در هفته) و یا شش سال سابقه کار پاره وقت معادل (۲۰ ساعت در هفته)، اجباری است.

فاکتورهای مهم برای انتخاب کد شغلی توسط سازمان TRA استرالیا 

سازمان TRA استرالیا بعد از بررسی و ارزیابی مدارک شما به آن کد شغلی اختصاص می‌دهد. در قسمت فاکتورهای مهم برای انتخاب کد شغلی توسط سازمان تی آر ای را برای شما بازگو می‌کنیم.

 • سابقه کار شما و میزان سال‌های کار حرفه‌ای شما به همراه شرح وظایف و فعالیت‌های تخصصی انجام شده
 • مدارک فنی و حرفه‌ای شما
 • دوره‌های کارآموزی
 • سوابق تحصیلی
 • گواهینامه‌های دوره‌های آموزشی
 • اثبات مهارت‌های تخصصی از طریق مصاحبه و یا کار عملی (مخصوص روش OSAP)
جدول چگونگی ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاه‌های استرالیا

 

  ارزشیابی                     شرایط               مدارک
کاردانی 2 یا 3 سال تحصیل بعد از دیپلم دبیرستان Diploma
کارشناسی 4 یا 5 سال بعد از دیپلم دبیرستان Bachelor
کارشناسی ارشد 2 یا 3 سال تحصیل بعد از کارشناسی Master
دکترا حداقل 3 سال تحصیل بعد از کارشناسی ارشد   ( Doctor of Philosophy (Ph.D

شرایط متقاضیان با مدرک VET یا کاردانی استرالیایی برای سازمان TRA استرالیا

متقاضیانی که مدرک کاردانی یا VET خود را از استرالیا دریافت کرده‌اند باید حداقل 3 سال سابقه کار داشته باشند که حداقل یک سال آن مرتبط به رشته آنها و در استرالیا باشد. برای شروع شما مدارک مورد نیاز را برای سازمان ارسال می‌کنید و در صورت که این مدارک مورد پذیرش قرار گیرد برای مصاحبه شخصی و آزمون‌های عملی دعوت می‌شوید.

شخص ارزیاب مهارت شما را ارزیابی می‌کند تا تشخیص دهد که آیا شما می‌توانید در رشته مورد نظر در استرالیا کار کنید یا خیر. در صورت قبولی مدارک و قبولی در مصاحبه و تست عملی مدرک متقاضی معادل شده و می‌تواند برای اداره مهاجرت استرالیا مورد استفاده قرار گیرد.

سخن آخر

مهاجرت کاری امروزه به یکی از پرطرف‌دارترین روش‌هایی تبدیل شده است که با استفاده از آن می‌توان اقامت دائم و یا موقت استرالیا را به دست آورد. اگر کمی پیرامون آن به جست و جو پرداخته باشید، بدون شک می‌دانید که یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین پیش نیازها برای استفاده از روند بیان شده داشتن اسسمنتی مثبت از سازمان ارزیاب مربوط به رشته‌تان است. سازمان TRA استرالیا یکی از مجموعه‌هایی می‌باشد که حرفه‌های متعددی به عنوان زیر مجموعه‌های آن معرفی شده‌اند.

در صورتی که شما هم بسته به زمینه تخصصی‌تان باید از خدمات نهاد بیان شده بهره ببرید، با مطالعه این مطلب اطلاعاتی کامل و جامع پیرامون آن به دست آورده‌اید. حال اگر در زمینه‌های مختلفی مانند انتخاب ویزا و کد شغلی مناسب، طی کردن گام‌های مورد نیاز برای رسیدن به اقامت و مواردی از این قبیل به راهنمایی نیاز دارید، توصیه می‌کنیم با مجموعه مهاجرتی سلکت ویزا در ارتباط باشید تا بتوانید از کمک مشاوران و کادر مجرب آن بهره ببرید.

انتخاب مناسب‌ترین راه برای مهاجرت به استرالیا، با توجه به شرایط شما

رزرو مشاوره آنلاین