شهروندی استرالیا

در این بخش قصد داریم در مورد شهروندی استرالیا با شما سخن بگوییم. می‌توان گفت تمام افرادی که اقامت این کشور را کسب می‌کنند حتماً در گام بعدی به دنبال کسب شهروندی استرالیا (سیتیزن شیپ) هستند. این موضوع دلایل بسیاری دارد؛ زیرا شما بعد پس از رسیدن به هدف بیان شده از تمام امکانات یک شهروند می‌توانید استفاده کنید. یکی از نکات جالبی که پیرامون این موضوع مطرح می‌شود چیزی نیست جز Dual Citizenship.

با وجود چنین ویژگی‌ای فرد شانس آن را خواهد داشت تا با حفظ تابعیتش و به طور هم‌زمان شهروندی استرالیا را نیز به دست آورد. مواردی که  تا به اینجا بیان کردیم تنها گوشه‌ای از مزایای موفقیت در روند مورد بحث هستند. اگر به این مسیر علاقه‌مند شدید و قصد دارید اطلاعات بیشتری به دست آورید تا با آگاهی کامل و چشمانی باز مسیر پیش روی خود را طی نمایید، تنها کافی است تا انتهای این مقاله با سازمان مهاجرتی سلکت ویزا همراه باشید.

بررسی شهروندی استرالیا در چند کلام

آیا قصد دارید با مهاجرت به کشورهای برتر جهان از مزایای متنوعی بهره‌مند شوید و زندگی‌ای مرفه داشته باشید؟ در این صورت باید استرالیا را در میان گزینه‌های اصلی خود جای دهید. اقامت موقت و دائم و تابعیت را می‌توان به عنوان انواع وضعیت‌هایی دانست که افراد از طریق روش‌های مختلف به آنها خواهند رسید. هر یک از مواردی که بیان کردیم، شرایط خاص خود را دارند و با بهره‌مندی از آنها می‌توانید امور متفاوتی را انجام دهید.

رسیدن به شهروندی استرالیا بالاترین درجه‌ای به حساب می‌رود که با رسیدن به آن حقوق یکسانی با بومیان داشته و در نهایت پاسپورت این کشور را نیز به دست خواهید آورد. آیا به دنبال آن  هستید که شانس موفقیت خود را در این مسیر افزایش دهید؟ پس توصیه می‌کنیم که بخش‌های بعدی را از دست ندهید؛ زیرا در آنها به بررسی شرایط مورد نیاز، نحوه اقدام، مزایای آن و مواردی از این قبیل پرداخته‌ایم.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن شهروندی استرالیا

اگر شرایطی که در قسمت  قبل معرفی کردیم را دارید، شانس بالایی برای گرفتن شهروندی استرالیا خواهید داشت. پس از تامین کردن تمامی فاکتورهای مورد بحث، هر شخص ملزم خواهد بود درخواست خود را به دولت ارائه دهد. بدیهی است که هر فرد ملزم به پر کردن برخی فرم‌ها و ارسال اسنادی از پیش تعیین شده به همراه آنها باشد.  مدارک ثبت آدرس، گواهی تغییر نام (اگر انجام شده)، اسناد هویتی مانند پاسپورت و گواهی عدم سوء پیشینه را می‌توان به عنوان برخی از اصلی‌ترین‌ها معرفی کرد.

شاید برای بررسی‌های بیشتر از شما تقاضا شود آیتم‌های دیگری را هم ارسال نمایید. اگر به دنبال اطلاعات بیشتر و به‌روزتری هستید، بهتر است قبل از ثبت تقاضای خود صفحات مربوطه را در سایت‌های رسمی دولت استرالیا مطالعه نمایید.

نحوه اقدام برای شهروندی استرالیا

 برای آن که بتوانید شهروندی استرالیا را به دست آورید، باید گام‌های مختلفی را پشت سر بگذارید. اولین و یکی از مهم‌ترین مراحل پیش رو در این مسیر را می‌توان کسب اطلاعاتی کامل و جامع پیرامون پیش نیازهای رسیدن به هدف مد نظر معرفی کرد که در بخش‌های قبلی به بررسی آنها پرداختیم. پس از آن نوبت به جمع آوری و آماده سازی مدارک مد نظر دولت برای بررسی درخواست ارائه شده می‌رسد.

در گام بعدی باید جهت درخواست شهروندی استرالیا اقدام فرمایید. این کار می‌تواند به صورت آنلاین و با استفاده از immiAccount انجام گیرد. در حال حاضر هزینه ثبت درخواست بیان شده 490 دلار بوده و در صورتی که از Concession استفاده می‌کنید ،می‌توانید مشمول تخفیف شوید. سپس از شما دعوت خواهد شد که در تاریخی مشخص برای مصاحبه با آفیسر پرونده‌تان حضور به عمل آورید. اگر نیاز به ارائه اسناد بیشتری هم باشد در همان نامه ذکر خواهد شد.

بهتر است قبل از حضور در این جلسه با مطالعه دانش خود را در زمینه‌های فرهنگ، جغرافیا، سیاست و جامعه کشور مورد بحث بالا ببرید. افراد بالای 65 سال نیازی به انجام این تست ندارند. بعد از موفقیت در آزمون شهروندی استرالیا، باید منتظر نوبت خود جهت شرکت در مراسم سیتیزن شیپ باشید که معمولاً به صورت جمعی بوده و در محله زندگی شما برگزار می‌گردد. بعد از سوگند خوردن می‌توانید برگه‌ی شهروندی استرالیا خود را دریافت کنید. با داشتن این مدرک فرصت اقدام به منظور دریافت پاسپورت در اختیارتان قرار می‌گیرد.

مزایای سیتیزن شیپ استرالیا 

برای آن که شهروندی استرالیا را به دست آورید، باید مراحل مختلفی را پشت سر گذاشته و شرایطی خاص را فراهم کنید که تقریباً می‌توان گفت هیچ یک از آنها ساده نیستند. آشنایی با مزایای سیتیزنی کشور مورد بحث قبل از شروع روند این امکان را به شما می‌دهد تا با چشمانی باز تصمیم نهایی خود را بگیرید. اولین موضوعی که در این مسیر مطرح می‌شود آن است که امکان استخدام در سازمان‌ها و مراکز دولتی در اختیارتان قرار می‌گیرد.

دریافت پاسپورت و ورود و خروج آزادانه و بدون محدودیت به کشور، شرکت در انتخابات، دریافت هر چه راحت‌تر وام‌ها و تسهیلات دولتی و بانکی و گرفتن شهروندی برای فرزندان را می‌توان به عنوان اصلی‌ترین مزایای اختصاصی شهروندی استرالیا معرفی کرد.

تفاوت میان اقامت دائم و شهروندی استرالیا در چیست؟

اقامت دائم استرالیا و یا PR استرالیا یا permanent residency of australia این است که شما ویزایی دارید که برای شما محدودیتی در زمینه‌ خروج از استرالیا ایجاد نمی کند و این به این معنی است که تا زمانی که شما این ویزا را دارید می توانید به صورت نامحدود در استرالیا زندگی و کار کنید و از کشور خارج و به آن وارد شوید، دولت استرالیا امکاناتی به افرادی که permanent resident هستند می دهد که این امکانات تقریبا شبیه و نزدیک سیتیزن‌ها است. برای مثال کسی که سیتیزن نیست نمی تواند رای دهد و از این دست آپشن های کوچک و عملا مزایای  اقامت دائم در حد سیتیزنی است.

شما میتوانید برای بررسی بیشتر این موضوع مقاله تفاوت میان شهروندی و اقامت دائم استرالیا را مطالعه کنید تا به این شکل اطلاعات مفیدی را کسب کیند.

روش‌های اخذ شهروندی استرالیا

برای آن که بتوانید شهروندی استرالیا را به دست آورید، مسیرهای متنوعی پیش رویتان قرار دارند که هر یک تحت شرایطی خاص می‌توانند شما را به هدف نهایی‌تان برسانند. ویزاهای سرمایه گذاری و کار در میان سایرین از طرف‌داران بیشتری برخوردار هستند؛ زیرا افراد با دریافت آنها مجاز می‌شوند مدت زمانی خاص را در خاک کشور بیان شده سپری نمایند و با وضعیت اقتصادی و کاری‌اش آشنایی پیدا کنند.

پس از آن که هر فرد به اقامت دائم رسید، می‌تواند با تامین کردن پیش نیازهای موجود روند دریافت شهروندی استرالیا را آغاز کند. بسته به نوع مجوز اقامتی اولیه‌ای که می‌گیرید، مدت زمان دستیابی به هدف بیان شده متفاوت خواهد بود. یکی از مسیرهای دیگری که می‌توانید از آن برای رسیدن به سیتیزن شیپ استفاده نمایید، ازدواج با یکی از شهروندان کشور مورد بحث است.

برای آن که اداره مهاجرت اطمینان حاصل کند رابطه شما واقعی است، وضعیت رابطه‌تان را از جنبه‌های مختلفی بررسی کرده و تا اعطای شهروندی استرالیا بر روی آن نظارت خواهند داشت. از آنجایی که قانون مطرح در این کشور برای تولد فرزندان خاک است، نمی‌توانید از طریق به دنیا آوردن فرزندتان در آن برایش سیتیزن شیپ بگیرید.

آیا ممکن است پس از دریافت شهروندی استرالیا امتیاز آن را از دست بدهیم؟

بله. در صورتی که از قوانین تعیین شده برای شهروندان تخطی کنید، ممکن است امتیاز مورد بحث را از دست بدهید؛ لازم به ذکر است که اگر با این مشکل مواجه شوید، ممکن است مجوز اقامتی وابستگانتان نیز به خطر بیفتد و یا دچار مشکل شوند.

آیا می‌توان با داشتن  شهروندی استرالیا از تابعیت دوگانه استفاده کرد؟

بله. یکی از مزایای شهروندی استرالیا را می‌توان مجاز بودن افراد به استفاده از تابعیت دوگانه معرفی کرد. افرادی که پاسپورت این کشور را به دست میاورند، نیازی نیست که تابعیت قبلی خود را انکار نمایند و می‌توانند با دو ملیت به اقامت خود در منطقه مورد علاقه‌شان بپردازند.

در آزمون شهروندی استرالیا چه سوال‌هایی پرسیده می‌شوند؟

اگر قصد دارید در آزمون شهروندی استرالیا شرکت کنید، باید به این  موضوع توجه داشته باشید که قبل از حضور در تست مورد بحث باید اطلاعات جامعی پیرامون استرالیا و مردمانش، عقاید دموکراتیک، حقوق و آزادی‌های استرالیا، دولت و قوانین موجود به دست آورید؛ زیرا پرسش‌هایی که در تست بیان شده مطرح می‌شوند از این زمینه‌ها خواهند بود.

مهاجرت به استرالیا در رویای رسیدن به شهروندی

در مجموع راه‌های بسیاری برای مهاجرت به استرالیا وجود دارد که در آن هدفت رسیدن به شهروندی کشور استرالیا است و این موضوع تبدیل به یک رویا و هدف برای بسیاری از متقاضیان شده است و باید گفت که این هدفت دور از دسترس نیست و بعد از مهاجرت و اخذ اقامت شما می‌توانید در نهایت به شهروندی این کشور برسید.

  • فرزند والدینی که اقامت دائم استرالیا دارند در صورتی که در خاک استرالیا به دنیا بیایند، شهروند استرالیا خواهند بود.
  • جهت محاسبه امکان تایید شرایط حداقل اقامت در استرالیا می‌توانید از این لینک استفاده کنید.
  • در صورتیکه شرط حداقل زندگی در استرالیا را رعایت نکرده باشید،‌ در حالات خاص ممکن است که با پرونده شهروندی شما موافقت گردد.
  • فرزندان زیر ۱۶ سال می توانند در پرونده شهروندی شما باشند حتی اگر شرط مدت اقامت مورد نیاز را رعایت نکرده باشند.

برای دریافت شهروندی استرالیا چند سال سکونت در این کشور لازم است؟

همان‌طور که هنگام بررسی شرایط گرفتن شهروندی استرالیا بیان کردیم، افرادی که قصد دارند به این هدف دست یابند باید 4 سال از ورودشان گذشته باشد و 3 سال از مدت بیان شده را در خاک مقصد مورد بحث اقامت داشته باشند.

نکته مهم دیگری که در این مسیر اهمیت زیادی دارد آن است که متقاضی 9 ماه از یک سال آخر را در استرالیا سپری کند. آیا اقامت دائم خود را به دست آورده‌اید و می‌خواهید بدانید چه زمانی مجاز به دریافت شهروندی استرالیا می‌شوید؟ در این صورت باید بگوییم هر فرد یک سال پس از دریافت این مجوز می‌تواند درخواست گرفتن سیتیزنی‌اش را ثبت نمایند.

 

اگر نیاز به مشاوره بیشتر در این خصوص دارید، می‌توانید با وکیل مهاجرت به استرالیا مشورت کنید.

شرایط دریافت پاسپورت استرالیا

برای دریافت پاسپورت استرالیا شما ابتدا باید شهروند استرالیا شوید برای اینکه شهروند استرالیا شوید ممکن است در استرالیا بدنیا آمده باشید البته پدر و یا مادر شما یکی از آنها باید PR استرالیا باشد و شما به صورت اتوماتیک سیتیزین استرالیا شوید و پاسپورت این کشور را دریافت کنید.

اما اگر یک فرد مهاجر هستید در ابتدا باید حداقل یک سال از اقامت دائم شما گذاشته باشد و شرط دیگر این است که در چهار سال آخر منتهی به درخواست شهروند استرالیا مجموعا سه سال در خاک استرالیا باشید و حداکثر یک سال از آن را خارج از استرالیا باشید و شرط نهایی آن این است که در سال آخر منتهی به دریافت شهروندی حداقل 9 ماه در خاک استرالیا بوده باشید و اگر شما این شرایط را داشته باشید می‌توانید برای شهروندی استرالیا اقدام کنید و در امتحان مربوطه آن که سخت هم نیست شرکت کنید.

آزمون شهروندی استرالیا که که در زیر سوالات آن ذکر شده است بیشتر در حوزه شناخت فرهنگ استرالیا و بعد از قبولی در این آزمون می توانید در مراسم قسم شرکت کنید.

دانلود رایگان سوالات آزمون شهروندی استرالیا                                   

شرایط پاسپورت استرالیا در جهان

استرالیا از آن دسته کشورهایی است که بسیار به دنبال رسیدم به شهروندی و پاسپورت آن هستند و این را می‌تواند ناشی از اعتبار و قدرت پاسپورت استرالیا در جهان بدانیم. پاسپورت استرالیا در حال حاضر جزو بهترین پاسپورت های جهان است که با آن شما می توانید به 173 کشور بدون ویزا سفر کنید و از رو در رتبه 4 قرار دارد. استرالیا در سال‌های اخیر با تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی که در حوزه بین الملل انجام داده است توانسته است این روتبه را افزایش دهد.