خانه / ایالت‌های استرالیا
ایالت های استرالیا

استرالیا بهشت بسیاری از مهاجران بخصوص مهاجران ایرانی می‌باشد و هر ساله افراد بسیاری مهاجرت به استرالیا را ترجیح می‌دهند به همین دلیل هر ساله افراد بسیاری از کشورهای دیگر در تلاش هستند تا به نوعی وارد این کشور مدرن و پیشرفته شوند از این رو در ابتدا نیاز براین دارند تا در ابتدا با این کشور آشنا شوند و اطلاعاتی کلی در زمینه‌های مختلفی از جمله آب و هوا، شهرها و ایالت‌ها و یا ساختار سیاسی اجتماعی این کشور بدانند. در ابتدا باید بگویم که استرالیا به دلیل وسعت زیاد خود بیشتر با عنوان قاره استرالیا شناخته می‌شود در صورتی که این کشور جزیره‌ای به همراه چندین کشور جزیره‌ای کوچک و بزرگ تشکیل قاره اقیانوسیه را داده‌اند.

استرالیا از 6 ایالت و یا (State) و 2 قلمرو اصلی و بزرگ (Teritory) تشکیل شده است که این ایالت‌ها و قلمروها بیشتر در نحوه حکومت با هم تفاوت دارد. ایالت‌های استرالیا کاملاً مستقل می‌باشند، در حالی که قلمرو ها عموما تحت نظر دولت مرکزی هستند. استرالیا وسعت بسیار زیادی دارد ولی به نسبت این وسعت جمعیت کمی دارد برای درک بهتر وسعت ایران 1/6 میلیون کیلومتر مربع و از سویی وسعت استرالیا 7/6 میلیون کیلومترمربع می‌باشد، حالا جمعیت ایران بیش از 80 میلیون نفر و استرالیا 24 میلیون نفر جمعیت که باعث شده است جزء کشورهای کم تراکم دنیا به حساب بیایید.

انتخاب یک شهر و یا ایالت در استرالیا بستگی به رشته تحصیلی و حرفه شما دارد و در مجموع امتیازات شما می‌تواند تاثیر بسیاری در انتخاب نهایی شما برای یک شهر و ایالت داشته باشد. در ادامه به معرفی هر ایالت‌های استرالیا می‌پردازیم. شما کدام یک از ایالت‌های این کشور را برای زندگی در استرالیا انتخاب می‌کنید؟ در این مقاله می‌توانید دلایل مناسبی برای این سوال پیدا کنید.

شهرهای استرالیا

استرالیا تقریبا دارای 400 شهر است که پراکندگی آنها بیشتر در نوار ساحلی و بسیار طولانی این کشور است. بسیار شهرهایی مانند سیدنی، ملبورن، بریزبن و… که شهرهای بزرگ و پرجمعیت این کشور است را برای کار و زندگی انتخاب می‌کنند و برخی هم شهرهای کوچک و آرامتر را سطح زندگی در این شهرهای می‌تواند بسیار متفاوت باشد اما این به این معنا نیست که زندگی در شهر کوچک غیرممکن باشد چرا شما می‌توانید شهرهای کوچک و ارزان نزیدیک به شهرهای بزرگ را برای زندگی انتخاب کنید و از این رو برای کار به شهرهای بزرکتر مراجعه کنید.

هرچن که در سال‌های اخیر بیار از مهاجران این سبک از زندگی را انتخاب کرده‌اند تا بتوانند در هزینه‌های اولیه خود صرفه جویی کنند. توصیه میکنم شهرهای استرالیا را قبل از مهاجرت به خوبی بررسی کیند تا انتخاب مناسبی را داشته باشید.

بررسی شرایط ایالت‌های استرالیا

همان طور که ذکر کردیم استرالیا از 8 ایالت و قلمرو تشکیل شده است که هر کدوم ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد در مقاله‌ای به صورت مجزا به بررسی شرایط ایالت‌های استرالیا پرداخته‌ایم که توصیه می‌کنیم آن را مطالعه کنید باید بدانید که هر ایالت شرایط مهاجرتی خاص خود را دارد کسب اطلاعات کامل در مورد لیست مشاغل هر ایالت امری است که برای متقاضیان ویزای کار بسیار مهم و ضروری است چرا که این لیست هرساله دچار تغییراتی می‌شود که هر ایالت براساس نیاز‌های خود اقدام به حذف و یا اضافه کردن یک کد شغلی می‌کند.

قلمرو مرکزی استرالیا، کانبرا – (Australian Capital Territory (ACT

کوچک‌ترین قلمرو کشور انحصاراً با نام ACT  شناخته می‌شود و بیشتر معروفیتش به دلیل وجود پایتخت در آن است. اگر نمی‌توانید در نقشه آن را بیابید، باید به ایالت نیو ساوت ولز توجه کنید؛ زیرا آن در دل NSW قرار دارد به گونه‌ای که بسیاری از افراد در نگاه اول فکر می‌کنند بخشی از این استان می‌باشد. شاید برایتان جالب باشد که بر اساس آخرین داده‌های موجود، بیش از 400000 نفر در مساحت 2358 کیلومتر مربعی آن زندگی می‌کنند.

اگر به دنبال انتخاب مقصد مناسبی برای زندگی در کشور مورد بحث هستید، یکی از فاکتورهای مهمی که باید به آن توجه داشته باشید وضعیت آب و هوایی است. تقریباً می‌توان گفت آب و هوای قالب بر ACT نسبتاً خشک و قاره‌ای می‌باشد. با وجود چنین سیستمی شاهد تابستان‌هایی گرم و خشک و زمستان‌هایی سرد خواهید بود. معمولاً افراد تازه وارد برای اقامت در مرکز آن یعنی کانبرا استرالیا وارد عمل می‌شوند که بزرگ‌ترین منطقه مسکونی هم به حساب می‌رود.

پایتخت استرالیا کانبرا

در اصل مرکزیت سیاسی و اداری به منطقه مورد بحث واگذار شده است و کارخانه‌ها و صنایع بزرگ به ندرت در آن به چشم می‌خورند. بیشتر ساکنین قلمرو مرکزی در ادارات، موسسات آموزشی و کسب و کارهای خرد مشغول به فعالیت هستند. اگر بخواهیم برخی از مناطق مسکونی این مورد از ایالت‌های استرالیا را معرفی کنیم باید به مواردی مانند کانبرا، ثاروا، پارکس، اوکس استیت، اکتون، کینلاساید، توگرانونگ، کاندر، کمبل، مک‌کلر، لاینهام، واتسون، فیشویک، بارتون، فریزر، وانیاسا، پیرس کریک، ویلیامزدیل، کوئینبیان و رویالا اشاره داشته باشیم.

پس از بیان کلیات فوق، بهتر است توضیحات اندکی هم پیرامون تاریخچه قلمرو پایتختی استرالیا ارائه دهیم. اگر بخواهیم در مورد مدت قدمت تمدن در این محیط صحبت کنیم، باید بگوییم که بومیان تقریباً از 21000 سال پیش تا کنون در این منطقه حضور دارند. از سال 1821 و با ورود چارلز تروسبی استان مورد بحث دشت آهکی نامیده شد و بازه جدیدی از تاریخ آن آغاز شد. شاید برایتان جالب باشد که ظرف کمتر از 20 سال بیشتر ACT تحت سکونت ساکنین جدید قرار گرفت.

قلمرو شمالی استرالیا، داروین – (Northern Territory (NT

اگر نگاهی به نقشه ایالت‌های استرالیا بیندازید، بدون شک در بخش شمالی آن قلمرویی پهناور را مشاهده خواهید کرد که با نام اختصاری NT شناخته می‌شود. Northern Territory بر خلاف مساحتی که دارد، جمعیت کمی دارد. داروین که مرکز آن به شمار می‌رود، بیش از نصف ساکنین قلمرو شمالی استرالیا NT را در دل خود جای داده است. این منطقه از شرق به کوئینزلند، از غرب به استرالیای غربی و از جنوب هم به استرالیای جنوبی راه دارد.

شاید برایتان جالب باشد که داروین یکی از مهم‌ترین بنادر کل کشور بوده و از آن به عنوان یکی از پل‌های ارتباطی و مراکز تجاری بین Australia و آسیا یاد می‌شود. با توجه به توضیحاتی که ارائه دادیم، با ورود به Darwin می‌توانید از میان فرصت‌های شغلی متنوع موجود، گزینه مناسبی را برای خود بیابید.

قلمرو شمالی استرالیا

از طرفی هم به دلیل دسترسی به مسیرهای ارتباطی مختلف و رونق داشتن تجارت، مقصدی ایده آل برای افرادی خواهد بود که قصد سرمایه گذرای دارند. مراکز آموزشی معتبر و شناخته شده در سطح جهان برای تمامی مقاطع هم در Northern Territory وجود دارند که ورود به آنها و کمی تلاش و کوشش، می‌تواند منجر به هموار شدن مسیر برای پذیرش گرفتن از دانشگاه‌های معتبر و یا ورود به بازار کار باشد.

توریست و گردشگری، استخراج معادن، خدمات حمل و نقلی و دامداری را می‌توان به عنوان برخی از زمینه‌های اصلی صنعت فعال در این قلمرو به حساب آورد. آیا با آب و هوای گرمسیری مشکلی ندارید و از زمستان‌های سرد و طاقت فرسا فراری هستید؟ در این صورت توصیه می‌کنیم نگاه ویژه‌ای به این زیر مجموعه ایالت‌های استرالیا داشته باشید. از آنجایی که هر ساله تعداد قابل توجهی مهاجر از کشورهای مختلف جهان به این منطقه وارد می‌شوند، شاهد زندگی مسالمت آمیز مردم با فرهنگ‌های متنوع خواهید بود و می‌توانید به راحتی در آن به اقامت داشته باشید.

ایالت نیو سات ولز استرالیا ، سیدنی – (New South Wales(NSW

یکی از ایالت‌های استرالیا که در بخش جنوب شرقی کشور قرار دارد، ایالت نیوسات ولز استرالیا نامیده می‌شود. این منطقه نسبت به سایر استان‌ها دارای جمعیت بیشتری بوده و هر ساله هم افراد بسیاری برای زندگی، کار، تحصیل  و سرمایه گذاری در آن وارد عمل می‌شوند. تقریباً 8.2 میلیون نفر در NSW ساکن هستند که مانند تمامی ایالت‌های استرالیا، بیشترشان در مرکز آن متمرکزند. بسیاری از افراد زمانی که نام استرالیا به میان میاید، آن را با مناطق  دیدنی و اتفاقات مهمی که سیدنی میزبانشان بوده است به یاد میاورند.

ایالت نیو سات ولز استرالیا

این شهر مرکزیت NSW را بر عهده دارد و بیش از 5 میلیون نفر در آن زندگی می‌نمایند. آیا به آشنایی با تاریخچه آن علاقه‌مند هستید؟ در این صورت باید بگوییم نیو ساوت ولز اولین مستعمره بریتانیا در کشور مورد بحث بوده است. زمانی که برای اولین بار اروپاییان به سواحل جنوب شرقی وارد شدند به سال 1770 باز می‌گردد. بیشتر شهرهای بزرگ این زیر مجموعه ایالت‌های استرالیا در خط ساحلی قرار دارند.

اگر بخواهیم کمی بیشتر پیرامون مناطق نیو ساوت ولز صحبت کنیم باید بگوییم که به غیر از سیدنی، ولونگونگ، ایلاوارا، گاسفورد، نیوکاسل، واگا واگا، اورنج و آرمیدال سایر شهرهای محبوب و پر جمعیت آن می‌باشند. آیا هدف شما عزیزان از مهاجرت سپری کردن دوره‌های آموزشی آکادمیک است؟ در این صورت می‌توانید در مراکز علمی معتبر آن مانند دانشگاه نیوکاسل، دانشگاه ولونگونگ، دانشگاه نیو انگلند، دانشگاه چارلز استورت و Southern Cross University گزینه‌ای متناسب با نیازها، انتظارات و شرایط خود را بیابید.

ایالت کویینزلند استرالیا، بریزبین – (Queensland (QLD

ایالت کویینزلند استرالیا که در شمال شرقی کشور قرار دارد شهرهای بزرگ و شناخته شده‌ای مانند تانزویل، راکهمپتون، کنز، گلدکست، بریزبن و توومبا را در دل خود جای داده است. تمامی مواردی که به آنها اشاره داشتیم در خط ساحلی قرار دارند به غیر از توومبا. Queensland هم در میان پرجمعیت‌ترین ایالت‌های استرالیا قرار می‌گیرد. با توجه به آخرین اطلاعات در دسترس بیش از 5.2 میلیون نفر در این استان حضور دارند که تقریباً 2 میلیون نفر آنها در بریزبن ساکن‌اند.

اگر بخواهیم کمی پیرامون محیط زیست و جغرافیای آن صحبت کنیم، باید بگوییم که the Great Dividing Mountain Range کوئینزلند را فرا گرفته است. بیشترین تولیدات این منطقه را می‌توان محصولات دامی و کشاورزی مانند گوشت گاو، پشم و میوه‌های گرمسیری معرفی کرد.

یکی از ویژگی‌هایی که باعث شده افراد بسیاری به این مورد از ایالت‌های استرالیا جذب شوند وجود ساحل‌های زیبا، جزایر متعدد، جنگل‌های سرسبز و به کل جغرافیا و محیطی متفاوت است. آیا قصد دارید مقصدی مناسب را برای زندگی و اشتغال انتخاب کنید؟ در این صورت باید بگوییم که نرخ بیکاری در این منطقه پایین بوده و به دلیل فعالیت صنایع مختلف، فرصت‌های شغلی زیادی در اختیار افراد متخصص قرار دارند.

ایالت کویینزلند استرالیا

ایالت ویکتوریا استرالیا، ملبورن- (Victoria (VIC

کوچکترین ایالت استرالیا از لحاظ وسعت را باید به ایالت ویکتوریا استرالیا بدهیم که در جنوب شرق کشور استرالیا قرار دارد. پس از ایجاد مستعمره نیو سات ولز توسط بریتانیا در سال ۱۷۷۸، به مرور جمعیت زیادی از کشورهای اروپایی به دیگر مناطق کشور استرالیا مهاجرت کردند. نخستین در ابتدا افرادی در بندر پرتلند در غرب ایالت ویکتوریا استرالیا ساکن شدند.

در سال ۱۹۰۱ با اعلام استقلال استرالیا، ایالت ویکتوریا استرالیا به عنوان یکی از ایالت‌های مستقل اعلام و ملبورن به پایتختی این کشور برگزیده شد. هرچند در سال ۱۹۲۷، شهر نوساختهٔ کانبرا پایتخت استرالیا گردید. جمعیت این ایالت ویکتوریا استرالیا 6/5 میلیون نفر می‌باشد.

ملبورن پایتخت ایالت ویکتوریا می‌باشد که جمعیت تقریبا 5 میلیونی دارد که براساس اطلاعات مجله معتبر اکونومیست ۶ سال متوالی جزء 10 شهر برتر دنیا می‌باشد. همچنین بسیاری ملبورن را پایتخت ورزشی و فرهنگی استرالیا می‌دانند، چرا که بسیاری از فستیوال‌های فرهنگی و مسابقات بزرگ ورزشی در این شهر انجام می‌گیرد.

رستوران‌های متنوع، آرامش شهری، آب و هوای معتدل رو به خنک، زیبایی‌های طبیعی، و مردم بسیار مهربان همه و همه ملبورن را به شهری بی‌نظیر در دنیا تبدیل کرده است که تعداد بسیار زیادی توریست را به خود جلب کرده است. در کل می توان گفت ملبورن دومین شهر مهم استرالیا می‌باشد هرچند که در ایالت ویکتوریا استرالیا شهرهای مهمی مانند بلرت Ballarat، جیلانگ Geelong، شهر بندیگو Bendigo، میلدورا Mildura، شپارتون Shepparton، وارنامبول Warrnambool، شهر وودونگا Wodonga و… وجود دارد.

ایالت ویکتوریا استرالیا

ایالت استرالیای جنوبی، آدلاید – (South Australia(SA

ایالت استرالیا جنوبی یا همان South Australia بیش از 1/7 میلیون نفر جمعیت دارد که پایتخت آن ادلاید می‌باشد. از ویژگی‌های این ایالت این است که بیش از 60% ایالت SA را کویر تشکیل داده است و مناطق دیگر آن هم خشک و کم باران می‌باشد هر چند که مناطق شهر آن بسیاری حاصل خیز و سبز می‌باشد. همانطور که می‌دانید مرکز این ایالت شهر آدلاید است با جمعیت 1/2 میلیون نفری که نشانده این موضوع می‌باشد که بیشتر جمعیت این ایالت در این شهر متمرکز شده است.

شهرهای ماونت گامبیر، وایالا، پورت آگوستا، پورت لینکلن، پورت پیری، ویکتور هاربر و… نیز از مهمترین شهرهای استرالیای جنوبی هستند که بازهم از میان آنها ادلاید اهمیت بیشتری دارد. ۵ شغل اصلی و مهم که مردم ایالت استرالیای جنوبی مشغول به انجام آن هستند، عبارتند از: خدمات درمانی و اجتماعی با ۱۳٫۶ درصد، فروشندگی با ۱۱٫۲ درصد، کار در کارخانه‌ها با ۱۰٫۵ درصد، تدریس و آموزش با ۷٫۵ درصد و کارگری و ساخت و ساز با ۷٫۱ درصد. استرالیای جنوبی به دره باروسا (Barossa Valley)، کوبر پدی (Coober Pedy) و فستیوال هنری آدلاید (The Adelaide Festival of Arts) شهرت دارد.

ایالت استرالیای جنوبی

ایالت استرالیای غربی، پرت (Western Australia (WA

آیا می‌خواهید به منطقه‌ای مهاجرت کنید که در آن نرخ بیکاری پایین بوده و صنایع مختلفی مشغول به فعالیت باشند؟ در این صورت توصیه می‌کنیم نگاه ویژه‌ای به ایالت استرالیا غربی WA از ایالت‌های استرالیا داشته باشید. این منطقه بیش از 5.2 میلیون نفر جمعیت دارد که مانند سایر استان‌ها، مرکزش سهم بیشتری نسبت به سایر شهرهای از آن را دارد.

پرت بزرگ‌ترین و شلوغ‌ترین منطقه Western Australia است که بیشتر مورد توجه مهاجران نیز قرار می‌گیرد. به دلی وجود زمین‌های کشاورزی مرغوب و آب و هوای مناسب، این صنعت سهم عظیمی در اقتصاد آن دارد؛ پس اگر دارای تخصص در آن هستید و یا می‌خواهید کسب و کاری پیرامون کشاورزی راه اندازی کنید، به سراغ مقصد مناسبی آمده‌اید.

ایالت استرالیای غربی

در کنار آن وجود معادن مختلفی مانند طلا، آهن و نیکل هم باعث شده تا WA یکی از ثروتمندترین و بهترین ایالت‌های استرالیا از لحاظ کاری و اقتصادی به حساب برود.با توجه به توضیحاتی که تا کنون پیرامون منطقه مورد بحث ارائه کردیم، بدون شک فکر می‌کنید که این استان صنعتی بوده و امکانات تفریحی و آموزشی کمی دارد. در ارتباط با این موضوع باید بگوییم که تصور بیان شده از ریشه اشتباه است.

پارک‌های تفریحی و مناطق حفاظت شده در کنار امکانات تفریحی متنوع برای پذیرایی از توریست‌ها در کنار دانشگاه‌ها و مدارس شناخته شده در سطح کشور و جهان فضای ایده آلی را برای زندگی و تحصیل کنار کار و سرمایه زندگی ایجاد کرده‌اند. آیا به دنبال آشنایی با سایر شهرهای بزرگ این مورد از ایالت‌های استرالیا هستید؟ در این صورت باید بدانید که مناطقی مانند آلبانی، بانبری، کالگورلی، جرالدتون، فریمنتل، مندورا، باسلتون و بروم برخی از سایر شهرهای بزرگ WA به حساب می‌روند.

ایالت تاسمانیا استرالیا، هوبارت – (Tasmania (TAS

تاسمانی یا تاسمانیا جزیره‌ای می‌باشد که در جنوب شرقی کشور واقع شده و به عنوان یکی از ایالت‌های استرالیا نیز شناخته می‌شود. اگر شما عزیزان به دنبال اقامت در منطقه‌ای هستید که فضایی متفاوت نسبت به سایر نقاط داشته باشد، توصیه می‌کنیم نگاه ویژه‌ای به Tasmania داشته باشید. آب و هوای این جزیره معتدل نسبتاً سرد بوده و جنگل‌ها بخش عمده‌ای از آن را پوشانده‌اند.

اگر بخواهیم از نظر جمعیتی و مساحتی نگاهی به آن داشته باشیم، باید بگوییم که یکی از کوچک‌ترین و کم‌جمعیت‌ترین ایالت‌های استرالیا می‌باشد. کل این استان در حدود 550000 نفر جمعیت دارد که تقریباً نیمی از آن در هوبارت، مرکز جزیره ساکن هستند. با وجود توضیحاتی که بیان کردیم، برخی از افراد می‌اندیشند که تاسمانی تنها گزینه مناسبی برای داشتن زندگی‌ای آرام است.

ایالت تاسمانیا استرالیا

در ارتباط با این موضوع باید بگوییم اقتصاد و صنعت Tasmania بر کشاورزی، جنگلداری، توریست و معادنی مانند مس، روی، آهن و قلع استوار است. با توجه به این توضیحات دور از انتظار نیست که با داشتن تخصصی مرتبط با موارد بیان شده، شانس بالایی برای اشتغال با درآمد قابل قبول و شرایط کاری مناسب داشته باشید.

اگر بخواهیم برخی از مهم‌ترین شهرهای ایالت تاسمانیا استرالیا را معرفی نماییم باید به  لانسستون، هوبارت، دوونپورت، برنی و پورت آرتور اشاره داشته باشیم. آیا قصد دارید دوران تحصیل خود را در این مورد از ایالت‌های استرالیا سپری نمایید؟ در این صورت می‌توانید از میان گزینه‌های موجود مانند دانشگاه‌های پردیس اینورسک تاسمانی، فن آوری اطلاعات و ارتباطات تاسمانی، هنرستان موسیقی و دانشگاه تاسمانی هوبارت، تئاتر سر استنلی بوربری و دانشکده تجارت و اقتصاد تاسمانیان به سراغ مرکزی متناسب با نیازها و انتظاراتتان بروید.

معرفی پر طرفدارترین شهرهای استرالیا

استرالیا دارای شهرهای بسیاری است اما 8 شهر آن که مراکز ایالت‌های استرالیا نیز محسوب می‌شود از محبوبیت بیشتری برخوردار است این موضوع به این معنی نمی‌باشد که شهرهای دیگر استرالیا از محبوبیت برخوردار نیستند و یا امکانات در آن‌ها وجود ندارد. شما می‌توانید با مطالعه مقاله معرفی پرطرفدارترین شهرهای استرالیا اطلاعات مفیدی در رابطه با مراکز ایالت‌های استرالیا کسب کنید.

رزرو مشاوره آنلاین